Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (532) Data wydania: 12.06.02

Partnerstwo przez muzykę

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w gminie Krzyżanowice jest uroczystość upamiętniająca pobyt w dobrach rodziny Lichnowskich dwu wielkich kompozytorów: Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena. Cykliczne spotkania w Krzyżanowicach służą dziś międzynarodowej integracji, którą gmina polska urzeczywistnia poprzez współpracę z gminami zagranicznymi: węgierską, niemiecką i trzema czeskimi.
 
Impreza organizowana w tym roku 1 czerwca, tradycyjnie rozpoczęła się pod tablicami pamiątkowymi dwu światowej sławy klasyków muzyki poważnej, które wmurowane zostały w ścianę pałacu Lichnowskich. Już po raz ósmy spotykamy się tu, w tym pięknym i historycznym miejscu, a okazją do spotkania jest pamięć i hołd, jaki chcemy złożyć wielkim kompozytorom - powiedział podczas otwarcia uroczystości Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT w Tworkowie. Ludwik van Beethoven oraz Franciszek Liszt wielokrotnie gościli w XIX w. w pałacu w Krzyżanowicach, u mecenasa sztuki i znawcy ich ogromnego talentu księcia Karola Lichnowskiego. Dyrektor przypomniał też, że pierwszą z tablic ufundowała w 1986 r. Rada Gminy Krzyżanowice, w 100. rocznicę śmierci Franciszka Liszta. Fundatorami zaś tablicy Ludwika van Beethovena byli w 1995 r. Rudiger Goldmann oraz Hans-Joachim Muschiol, a zaprojektował ją i wykonał Jerzy Latton z Krzyżanowic.
 
W miejscu upamiętniającym pobyt kompozytorów, kwiaty złożyli goście z Węgier, Niemiec i Czech na czele z burmistrz Ratki Istvanne Hering, zastępcą przewodniczącego Związku Wysiedlonych w Bonn (BDV) Hansem-Joachimem Muschiolem i starostami - Ludmilą Janoschovą z Szilerzowic, Pawlem Kotlarzem z Haci i Frantiskem Jaroszem z Pisztu, a także delegacje władz powiatowych, miejskich, gminnych oraz lokalnych organizacji społecznych i młodzieży.
 
Na spotkaniu nie zabrakło też niepełnosprawnych mieszkanek pałacu wraz z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dyrektor Domu Pomocy Społecznej Gizelą Suchanek. Część oficjalną zakończył walc wiedeński Straussa w wykonaniu tancerzy zespołu Uśmiech Ilony Świerczek z Centrum Kultury w Tworkowie.
 
Międzynarodowe spotkania partnerskich gmin zwieńczył koncert muzyki organowej i chóralnej w Kościele św. Anny w Krzyżanowicach, do wysłuchania którego obecnych zaprosił gospodarz, ks. proboszcz Jerzy Witeczek. Niezapomnianym wydarzeniem muzycznym były występy krzyżanowickiego Chóru parafii św. Anny pod dyrekcją Leonarda Fulneczka oraz solistek: tworkowianki Ewy Stoszek (sopran) i Brygidy Tomali (organy) z Katowic. W ich wykonaniu można było posłuchać m.in. utworów: Callahana, Buxtehudego, Liszta, Haendla, Schuberta, Geigera i Chlondowskiego. Koncert zakończyło zaś wspólnie wykonane przez sopranistkę i chór przy akompaniamencie organów doniosłe „Laudate Dominum” Mozarta.
 
Koncert, którego wysłuchało ok. 300 osób, przyjęty został bardzo gorąco, a artystów oklaskiwano na stojąco. Za muzyczne przeżycia solistkom i chórowi podziękowali wójt Wilhelm Wolnik i dyrektor GZOKSiT w Tworkowie Grzegorz Utracki.

(os)