Partnerstwo przez muzykę
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w gminie Krzyżanowice jest uroczystość upamiętniająca pobyt w dobrach rodziny Lichnowskich dwu wielkich kompozytorów: Franciszka Liszta i Ludwika van Beethovena. Cykliczne spotkania w Krzyżanowicach służą dziś międzynarodowej integracji, którą gmina polska urzeczywistnia poprzez współpracę z gminami zagranicznymi: węgierską, niemiecką i trzema czeskimi.
Impreza organizowana w tym roku 1 czerwca, tradycyjnie rozpoczęła się pod tablicami pamiątkowymi dwu światowej sławy klasyków muzyki poważnej, które wmurowane zostały w ścianę pałacu Lichnowskich. Już po raz ósmy spotykamy się tu, w tym pięknym i historycznym miejscu, a okazją do spotkania jest pamięć i hołd, jaki chcemy złożyć wielkim kompozytorom - powiedział podczas otwarcia uroczystości Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT w Tworkowie. Ludwik van Beethoven oraz Franciszek Liszt wielokrotnie gościli w XIX w. w pałacu w Krzyżanowicach, u mecenasa sztuki i znawcy ich ogromnego talentu księcia Karola Lichnowskiego. Dyrektor przypomniał też, że pierwszą z tablic ufundowała w 1986 r. Rada Gminy Krzyżanowice, w 100. rocznicę śmierci Franciszka Liszta. Fundatorami zaś tablicy Ludwika van Beethovena byli w 1995 r. Rudiger Goldmann oraz Hans-Joachim Muschiol, a zaprojektował ją i wykonał Jerzy Latton z Krzyżanowic.
W miejscu upamiętniającym pobyt kompozytorów, kwiaty złożyli goście z Węgier, Niemiec i Czech na czele z burmistrz Ratki Istvanne Hering, zastępcą przewodniczącego Związku Wysiedlonych w Bonn (BDV) Hansem-Joachimem Muschiolem i starostami - Ludmilą Janoschovą z Szilerzowic, Pawlem Kotlarzem z Haci i Frantiskem Jaroszem z Pisztu, a także delegacje władz powiatowych, miejskich, gminnych oraz lokalnych organizacji społecznych i młodzieży.
Na spotkaniu nie zabrakło też niepełnosprawnych mieszkanek pałacu wraz z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dyrektor Domu Pomocy Społecznej Gizelą Suchanek. Część oficjalną zakończył walc wiedeński Straussa w wykonaniu tancerzy zespołu Uśmiech Ilony Świerczek z Centrum Kultury w Tworkowie.
Międzynarodowe spotkania partnerskich gmin zwieńczył koncert muzyki organowej i chóralnej w Kościele św. Anny w Krzyżanowicach, do wysłuchania którego obecnych zaprosił gospodarz, ks. proboszcz Jerzy Witeczek. Niezapomnianym wydarzeniem muzycznym były występy krzyżanowickiego Chóru parafii św. Anny pod dyrekcją Leonarda Fulneczka oraz solistek: tworkowianki Ewy Stoszek (sopran) i Brygidy Tomali (organy) z Katowic. W ich wykonaniu można było posłuchać m.in. utworów: Callahana, Buxtehudego, Liszta, Haendla, Schuberta, Geigera i Chlondowskiego. Koncert zakończyło zaś wspólnie wykonane przez sopranistkę i chór przy akompaniamencie organów doniosłe „Laudate Dominum” Mozarta.
Koncert, którego wysłuchało ok. 300 osób, przyjęty został bardzo gorąco, a artystów oklaskiwano na stojąco. Za muzyczne przeżycia solistkom i chórowi podziękowali wójt Wilhelm Wolnik i dyrektor GZOKSiT w Tworkowie Grzegorz Utracki.
(os)