Rozśpiewani gimnazjaliści
Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów rozśpiewanych gimnazjalistów z „czwórki”. Młodzież pod dyrygenturą nauczyciela muzyki - Marcelego Reszki, od września 1999 r. prezentuje ciekawy repertuar pieśni o miłości i walce ze złem autorstwa swojego opiekuna. Bowiem nie przypadkowo mottem chóru jest hasło: Śpiew jest mową serca: ku pociesze i radości serc ludzkich i na chwałę Boga najwyższego.
Zanim zabrzmiał ostatni szkolny dzwonek przed wakacjami, prawie pięćdziesięciu członków chóru ze wszystkich gimnazjalnych klas otrzymało z rąk Marcelego Reszki podziękowania za wkład pracy w ubiegłym roku szkolnym. Listę sukcesów zamknęło zajęcie drugiego miejsca na X Konkursie Twórczości Chrześcijańskiej Utworów Autorskich „Świat innego”, jaki odbył się w połowie czerwca w Mysłowicach. Warto przypomnieć, że chórzyści biorą regularnie udział w okolicznych imprezach cyklicznych, tj. koncert dobroczynny „Dzieci - dzieciom”, którego dochód przeznaczony jest na działalność Fundacji SOS Dzieciom; „Wieczór kolęd” w Państwowej Szkole Muzycznej; koncert „Kolęd i pastorałek” w ramach X Regionalnych Spotkań Wspólnot Śpiewaczych w kościele NSPJ; „Koncert wdzięczności dla rodziców” w Gimnazjum nr 4; Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych „Kowadło” w Kuźni Raciborskiej, na którym gimnazjaliści zajęli drugą lokatę. Lubimy koncerty i konkursy. Uwielbiamy śpiewać w kościołach, ze względu na specyficzną atmosferę, jaka tam panuje - mówią zgodnie chórzyści. Dlatego też można ich spotkać podczas koncertowania w raciborskich parafiach. Kilka razy w roku chór występuje również w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”.
Spośród wielu wykonawców, to właśnie młodych raciborzan wyłoniono jako laureatów czołowych miejsc w: IX raciborskim festiwalu „Malujemy nasz świat piosenką” (I miejsce i III miejsce w kategorii zespołów wokalnych), VIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (III miejsce), Międzygimnazjalnym konkursie „Poezji i Piosenki Religijnej” (I miejsce) i II edycji konkursu „Świat w oczach młodego człowieka - jego lęki i nadzieje” (I miejsce). W tym roku po raz pierwszy wzięli udział w jubileuszowej edycji Trojoka Śląskiego, jaki odbywa się cyklicznie w ramach Święta Pieśni w Rudach, ponieważ od maja są zrzeszeni w Polskim Związku Chórów i Orkiestr.
Zarówno rodzice, jak i członkowie chóru chętnie angażują się w działalność grupy. Od niedawna chórzyści występują w nowych, ujednoliconych - niebieskich strojach, jakie uszyto dzięki wsparciu finansowemu rodziców, dyrekcji szkoły i ks. Alojzego Jurczyka. Młodzi ludzie uczestniczą regularnie w spotkaniach i ćwiczeniach. Niektórzy z nich, w samym ubiegłym roku szkolnym spędzili ponad 250 godzin lekcyjnych na próbach śpiewu.
E.Wa