Latka chóru lecą
Początki zorganizowanego ruchu śpiewaczego w Pogrzebieniu sięgają przełomu lat 1918/1919. Jego inicjatorem był Jan Kowol, który po powrocie z Westfalii postanowił na swój rodzinny grunt przenieść działalność, podobną do tej, jaką prowadzą prężnie rozwijające się chóry zachodnie. Zainteresował śpiewem okoliczną młodzież, która amatorsko zaczęła uczyć się śpiewu u jego kolegi ze Skrzyszowa. Wówczas młodym śpiewakom przygrywał inwalida wojenny - Rudolf Dudek. Wszyscy jednak z niecierpliwością oczekiwali powrotu do kraju znanego w kręgach polonijnych - Emanuela Depty, który, mimo tego, że dyrygował już kilku chórom, obiecał poprowadzić również pogrzebieńską grupę. Po jego przybyciu, chór był już zorganizowaną formacją zrzeszającą i mężczyzn, i kobiety.
Po odejściu E. Depty, kolejnymi dyrygentami chóru byli: Kusch a następnie Smuda. W 1926 roku funkcję dyrygenta przejął kierownik tutejszej szkoły - Joachim Rzodeczko. Wtedy też chór otrzymał swoją nazwę - „Gwiazda”, a prawie ćwierć wieku później z jego inicjatywy założono Towarzystwo Śpiewu, którego członkowie uczestniczyli w regularnie odbywających się zjazdach chórów.
Największym sukcesem chórzystów, jeszcze w czasach przed II wojną światową, było zajęcie trzeciego miejsca na zjeździe, jaki odbył się w Pszowie w 1937 r. Niestety, w trakcie wojennej zawieruchy zawieszono działalność „Gwiazdy”. Jednak już w listopadzie 1945 r. jego członkowie ponownie stanęli w szeregach, śpiewając pieśni ze swojego repertuaru na kolejnych chóralnych zjazdach. Trzy lata później, z powodu złego stanu zdrowia dyrygenta, chór zawiesił ponownie swoją działalność, ze względu na brak następcy, a Towarzystwo samoistnie się rozwiązało.
Tak było do 1992 r., czyli do czasu przybycia do parafii ks. Krzysztofa Pryputniewicza. Jego apel, by w parafii p.w. św. Bartłomieja ponownie założyć chór spotkał się z pozytywnym odzewem mieszkańców. Dokładnie 14 maja tego roku na probostwie zebrała się grupa pięciu entuzjastek śpiewu - Anna Zając, Elżbieta Kłobuch, Elżbieta Gęsty, Aniela Jendrzejczyk i Leokadia Walkowicz, które omówiły szczegóły istnienia chóru. Zaproponowały wówczas Małgorzacie Burek z Brzezia - nauczycielce muzyki w pogrzebieńskiej szkole podstawowej, poprowadzenie nowo powstałego chóru. W pierwszym, oficjalnym już spotkaniu, obok pięciu wymienionych pań wzięli już udział inni parafianie: Józef Pielczyk, Zygmunt Miczajka, Bronisław Łubik, Jerzy Kapuścik, Krystyna Smykała, Barbara Błaszczok, Grażyna Kocjan, Jadwiga Szamara, Cecylia Pytlik, Jadwiga Glenc, Teresa Komorek oraz Alfred Szamara.
Pierwszy występ chóru odbył się 20 września 1992 r. pod dyrygenturą Małgorzaty Burek. Dwa miesiące później, podczas nabożeństwa z okazji uroczystości św. Cecylii, która jest patronką muzyki kościelnej, nadarzyła się kolejna okazja do występu publicznego. Wielki koncert wydano również tydzień później, podczas uroczystości 50-lecia urodzin ks. K. Pryputniewicza. W lutym 1993 r. dokonano wyborów Zarządu chóru. Przewodniczącą została Anna Zając, a członkami zarządu: Leokadia Walkowicz, Franciszek Staniczek, Aniela Jendrzejczyk oraz Józef Pielczyk. Kilka miesięcy później prezesem chóru został Franciszek Staniczek, który piastował tę funkcję przez prawie 10 lat, aż do obchodów jubileuszu. Niestety, ze względu na chorobę, od roku nie uczestniczy w próbach i występach, a opiekę nad grupą pełni jego zastępczyni - Anna Zając.
9 maja chórzyści obchodzili uroczystość 10-lecia istnienia. Z tej okazji przygotowano szereg imprez oraz podsumowano dorobek dekady działalności śpiewaczej oraz uczestnictwa w wycieczkach krajowych i zagranicznych, pielgrzymkach i ogniskach.
Obecnie chór zrzesza ok. 25 osób. Są to: A. Czekała, A. Zając, M. Laski, A. Kolorz, K. Smykała, A. Jendrzejczyk, J. Urbińska, J. i J. Szamara, L. Walkowicz, J. Czyż, J. Glenc, E. Gęsty, C. Pytlik, R. Herman, J. Bulka, R. Panic, R. Siedlaczek, J. Pielczyk, W. Warcok, T. Zimerman, M. Knura, A. Ruda, A. Urbińska i J. Duda.
E.Wa