Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (545) Data wydania: 11.09.02

Mogą na siebie zarabiać

Selektywna zbiórka odpadów się opłaca. Zmniejsza się ilość śmieci na składowisku, a niektórymi ich rodzajami można handlować.

Możliwość zbywania wyselekcjonowanych odpadów była jednym z głównym argumentów, które skłoniły władze miasta do zakupu linii do sortowania opakowań z plastiku i makulatury. Ustawiona została w Zakładzie Usług i Higieny Komunalnej przy ul. Adamczyka, gdzie wcześniej uruchomiono już sortownię odpadów szklanych. Uroczyste oddanie do użytku nowej linii odbyło się 3 września. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta i powiatu. Pieniądze na zakup urządzenia i przystosowanie hali pochodziły bowiem zarówno z budżetu magistratu jak i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kosztowało ono 257 tys. zł.
 
Linia obsługiwana jest przez pracowników ZUiHK. Jak objaśnił prezydent Adam Hajduk, nie było konieczności zakupu dużo droższej, w pełni zautomatyzowanej linii, gdyż w takim mieście jak Racibórz nie byłaby wykorzystana. Ta, która istnieje w pełni zabezpiecza potrzeby.
 
Urządzenie zajmuje dwie hale. W jednej składuje się odpady plastikowe zwożone z całego miasta w ramach zorganizowanej akcji. Polega ona na tym, że w poszczególnych dzielnicach, w określone z góry ustalone dni, mieszkańcy wystawiają przed domy żółte foliowe worki wypełnione tzw. PET-ami i innymi opakowaniami z plastiku. Ponadto stale są też zbierane do tzw. gniazd do segregacji odpadów ustawionych w kilkudziesięciu punktach, głównie w śródmieściu. Zbierają je również dzieci w szkołach w ramach akcji „Zbieram butelki PET”.
 
Odpady trafiają następnie na linię, gdzie są segregowane według kolorów. Jak informuje nas wiceprezydent Wojciech Krzyżek, żądają tego firmy, które zakupują PET-y do ponownego przerobu. Tak posegregowane butelki są następnie prasowane w kostkę i przygotowywane do wywozu. Za jeden kilogram odbiorcy płacą nawet 1,20 zł. Inna korzyść to możliwość zatrudnienia bezrobotnych z niskimi kwalifikacjami, dla których jest najmniej ofert na rynku. Jeśli władzom miasta uda się zachęcić do współpracy okoliczne gminy, to miejsc pracy będzie z pewnością przybywać.
 
Od kilku lat, dzięki wcześniejszym działaniom i wdrożonemu systemowi zarządzania środowiskiem według norm ISO 14001, w Raciborzu udaje się odzyskać znaczną ilość odpadów, które wcześniej zapełniały nieckę składowiska. Do ponownego przerobu trafia szkło, makulatura, żelazo i plastik. Do utylizacji przekazuje się odpady niebezpieczne - przeterminowane leki, czyściwa, przepracowane oleje, świetlówki oraz opakowania po nawozach i środkach ochrony roślin. Leki zbierane są do specjalnych pojemników ustawionych w aptekach. Inne odpady można przywieźć do bazy ZUiHK przy ul. Adamczyka lub pozostawić obok kubłów na śmieci. Duże efekty przynoszą akcje „Człowieku chomikuj baterie” prowadzone pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.
 
Dane statystyczne przekonują, że to wszystko się opłaca. Poniższa tabela pokazuje, jak bardzo (ilości podano w kilogramach).

(waw)