Szkolny łącznik
Powstanie tzw. łącznika ma swój początek już w roku 1995, kiedy podczas obchodów 50-lecia szkoły zwrócono się z prośbą o otwarcie klasy z językiem niemieckim jako ojczystym. Pomysł zaakceptowano, jednak brakowało pomieszczeń, więc wybudowanie nowych stało się palącą potrzebą. 3 września 2001 r. nastąpił akt wmurowania i poświęcenia fundamentów łącznika. W tym roku trwała jego budowa. Wspierała ją Fundacja Hermanna Niermanna z Düsseldorfu (0,5 mln marek) oraz Fundacja
Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec. W łączniku na parterze znajduje się centrum komputerowe o powierzchni 29 m kw. i trzy klasy, na piętrze pracownia komputerowa o pow. 64 m kw. i dwie klasy.
Na uroczystość przybyli m.in. Uwe Stiemke - przedstawiciel Fundacji Hermanna Niermanna z Düsseldorfu, dr Peter Ohr - konsul generalny z Niemiec, władze Starostwa Powiatowego z Raciborza, duchowieństwo, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, DFK, Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO w Raciborzu.
Zaproszeni goście wzięli udział w akademii, po czym udali się do łącznika, aby obejrzeć nowe sale lekcyjne. Nastąpiło również uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w jednym z pomieszczeń w nowo powstałym budynku. Jest ona poświęcona prof. dr. Karlowi Kuhowi (za jego przyczyną wybudowano w 1911 r. budynek główny dzisiejszego I LO). Członkowie DFK wysunęli propozycję, aby nazwać dwujęzyczne gimnazjum imieniem prof. Kuha, co jednak mogłoby, według obowiązujących przepisów, nastąpić dopiero cztery lata po jego utworzeniu, a więc w 2005 r.
(e)