Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (548) Data wydania: 09.10.02

Urodziny Domu Polskiego

Konferencja popularno-naukowa, koncert Piotra Palecznego oraz prezentacje amatorskich zespołów artystycznych, to wydarzenia kończące obchody 90-lecia domu polskiego „Strzecha”.

Sesja historyczna o charakterze popularno-naukowym zapełniła, 27 września, po brzegi odnowioną i oddaną niedawno do użytku salę widowiskową „Strzechy”. Wykładów słuchała młodzież raciborskich szkół, nauczyciele, działacze kultury, przedstawiciele władz miasta. Z referatami wystąpili: wiceprezydent Mirosław Lenk mówiący o polityce oświatowej gminy w odniesieniu do „Strzechy”, Norbert Mika kreślący narodowościowy obraz ziemi raciborskiej od połowy XIX do początków XX w., Benedykt Motyka (referat odczytała jego uczennica) ukazujący działalność Domu Narodowego w czasie i po I wojnie światowej, kiedy ważyły się losy przynależności państwowej Raciborza oraz Leszek Wyka, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury, który przedstawił powojenne losy obchodzącej swoje urodziny placówki.
 
Strzecha działała w powiecie o dość skomplikowanej strukturze narodowościowej. Mieszkali tu, tak jak zresztą dziś, Polacy, Niemcy i Morawianie. Na przełomie XIX i XX w. do kwestii narodowych podchodzono bardzo emocjonalnie. Był to okres tworzenia państw narodowych, wychodzenia Polski z rozbiorów, co dla tutejszych Polaków miało ogromne znaczenie. Nie bez wpływu na stosunki społeczne pozostawała gradacja społeczna. Niemcy zamieszkiwali głównie Racibórz, ludność polska, bardziej spauperyzowana, wsie. Wzmianki źródłowe, m.in. z ukazującej się wówczas prasy, przekonują, że stosunki narodowościowe były bardziej skomplikowane niż nam się to wydaje. Każda nacja podkreślała swoją odrębność - mówi historyk Norbert Mika.
 
Wydarzeniem był z pewnością koncert, 28 września, znanego polskiego wirtuoza fortepianu, Piotra Palecznego. Artysta wystąpił z Olgą Prochazkową i Daliborem Hrdą - solistami Opery Teatru Śląskiego w Opawie oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną pod batutą Andrzeja Rosoła. 29 września na scenie „Strzechy” zaprezentowały się działające w niej zespoły taneczne.

(w)