Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (564) Data wydania: 29.01.03

W skrócie - powiat raciborski

  • W trosce o los zwierząt przebywających w raciborskim schronisku, Wypożyczalnia i Czytelnia Oświatowo-Naukowa we współ-pracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami organizuje zbiórkę darów rzeczowych i pieniężnych na rzecz czworonogów. Zbiórka darów rzeczowych w postaci koców, kołder, poduszek, pojemników na wodę (plastikowych lub metalowych nierdzewnych), środków na odrobaczenie i odpchlenie oraz do pielęgnacji a także darów pieniężnych z przeznaczeniem na zakup maszynek do strzyżenia psów, odbędzie się w dniach 29 stycznia - 15 lutego w Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, Rynek 12 (wejście od strony ul. Chopina lub Rzeźniczej).
  • Ukonstytuował się nowy zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, którego kadencja przypada na ten rok. Prezesem ponownie został Zbigniew Ciszek, zaś wiceprezesami Adam Hajduk i Roman Kurzbauer. W skład zarządu weszli również: Arkadiusz Olejarnik, Zygmunt Szkoc, Grażyna Płonka, Jerzy Wziontek i Stanisław Jarecki. Powołano komisje do spraw: ochrony środowiska naturalnego, dziedzictwa kulturowego i pielęgnowania tradycji śląskich, imprez i wystaw artystycznych oraz wydawnictw.
  • 30 stycznia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich na spotkanie przy choince pt. „Karnawał wczoraj i dziś”. Impreza odbędzie się w budynku przy ul. Kasprowicza. Początek o godz. 17.00.
  • Prezydent Raciborza zmienił regulaminy organizacyjne jednostek podległych Urzędowi Miasta. Zmiany dotyczą zapisów określających wynagrodzenia szefów tych jednostek.
  • Rada Powiatu stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego Stanisława Płonki klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej. Złożył on rezygnację z funkcji po tym, jak został zastępcą dyrektora szpitala ds. medycznych (lecznica podlega powiatowi). Mandat po nim obejmie Dorota Lachowicz, dyrektor SP-15, która otrzymała kolejną największą liczbę głosów na liście. W Radzie Powiatu S. Płonka przewodniczył Komisji Budżetu i Finansów. Był też członkiem Komisji Rewizyjnej.
  • Jak co roku, również i w tym w szkołach publicznych prowadzonych przez gminę będą się odbywać zajęcia pozalekcyjne. W szkołach podstawowych będą to koła zainteresowań - razem 89, najczęściej sportowe (31) a także teatralne (12), chóry (3), wokalne (4), taneczne (8), ekologiczne (7), plastyczne (11), naukowe (3), informatyczne (10). W gimnazjach działa 47 kół: sportowe (20), teatralne (5), chóry (3), wokalne (1), taneczne (1), ekologiczne (1), plastyczne (5), recytatorskie (1), naukowe (3), informatyczne (7).
  • Na „Ferie z Kubusiem Puchatkiem” czyli zajęcia dla dzieci w godz. od 11.00 do 14.00 zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, oddział dziecięcy przy ul. Kasprowicza. O godz. 11.00 - głośne czytanie książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”, od godz. 11.30 do 13.00 zajęcia plastyczne, kolorowanki, zabawy z plasteliną, zaś o godz. 13.00 film video. 5 lutego odbędzie się konkurs wiedzy o Kubusiu Puchatku.
  • Zespół Szkół Mechanicznych otrzymał z budżetu powiatu 66,5 tys. zł, które przeznaczone zostaną na dokończenie remontu dachu. Pieniądze pochodzą z nadwyżki budżetowej.
  • Rada Powiatu zgodziła się na zawarcie porozumienia pomiędzy starostą jako szefem obrony cywilnej powiatu z prezydentem, burmistrzami i wójtami gmin ziemi raciborskiej w sprawie finansowania zadań z zakresu obrony cywilnej na ich terenie.
  • W związku ze zmianą w składach władz samorządowych prezydent Jan Osuchowski zawnioskował do radnych o powołanie nowego składu Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Mają go teraz tworzyć: Jan Osuchowski, Henryk Siedlaczek, Mirosław Szypowski, Adam Hajduk, Mirosław Lenk, Leszek Wyrzykowski i Joanna Muszała-Ciałowicz.
  • Boczna część ul. Jagielni w Brzeziu ma zyskać miano Akacjowej. Decyzję w tej sprawie mają podjąć radni miejscy na sesji 5 lutego. Do ich rąk wpłynął już odpowiedni projekt uchwały w sprawie. Zmiana pozwoli uporządkować obecną i przyszłą numerację domów.
  • Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie starosty raciborskiego z działalności w 2002 r. Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Na merytorycznym posiedzeniu zebrała się ona tylko raz. Dyskutowała na temat tworzenia powiatowych programów zwalczania przestępczości i patologii społecznych. Kolejny raz gremium ma się zebrać w lutym tego roku. 
  • Wydatkowaniem środków z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a także wykonaniem budżetu powiatu, wydatkami Powiatowego Urzędu Pracy i podległych Starostwu jednostek ma się zająć w tym roku Komisja Rewizyjna Rady Powiatu - wynika z przyjętego przez radnych planu jej pracy. 
  • Kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się 5 lutego. Tematem obrad będzie rozwój Raciborza w latach 2003-2006 oraz raport z diagnozy jakości pracy gimnazjów. Początek obrad o godz. 12.00.
  • Kolejna sesja Rady Powiatu odbyła się 28 stycznia. W programie obrad znalazło się m.in. sprawozdanie z wdrażania strategii oraz omówienie planu funkcjonalnego Szpitala Rejonowego.
  • 24 stycznia przedstawieniem jasełkowym w Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień uczniowie Szkoły Społecznej w Raciborzu zainaugurowali stałą współpracę z tą placówką. Zobowiązali się do comiesięcznego przygotowywania jakiejś formy rozrywki kulturalnej dla pensjonariuszy.
  • 6 lutego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do swojej filii przy ul. Kołłątaja na Ocicach na przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”.
  • Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Samorządowa Polityka Społeczna - red. A. Frączkiewicz-Wronka; Sezamie otwórz się! Z nowszych badań nad literaturą dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą - red. A. Baluch, K. Gajda; Nauczyciel - uczeń. Między przemocą a dialogiem: obszary napięć i typy interakcji; Minczakiewicz E.M. - Mowa. Rozwój - zaburzenia - terapia; Kształcenie zintegrowane dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych - red. J. Wyczesany, A. Mikruta; Gajda J. - Media w edukacji; Sokołowski T. - Instytucjonalne i prawne płaszczyzny integracji w Europie; Komunikacja - mowa - język w diagnozie i terapii zaburzeń rozwoju u dzieci i młodzieży niepełnosprawnej - red. E. Minczakiewicz; Edukacja przedszkolna na przełomie tysiącleci. Wybrane zagadnienia - red. S. Guz; Wawrzyniak-Beszterda R. - Doświadczenia komunikacyjne uczniów w czasie lekcji. Studium empiryczne; Dylematy pedagogiki specjalnej - red. A. Rakowska.
  • W okresie ferii zimowych Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Słowackiego jest czynna w godzinach od 9.00 do 15.00.