Przyrodnicza ciekawostka
Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis L.) z rodziny traw (Poaceae) można oglądać w nietypowy sposób w pocysterskim kościele w Rudach. Roślina odbiła się bowiem w gotyckiej cegle palcówce, z której zbudowano drugi filar prawej nawy bocznej patrząc w stronę ołtarza. Bystry obserwator łatwo go wypatrzy. Ekonowinom pokazał go nadleśniczy Zenon Pietras, który zauważył nietypową pamiątkę po cystersach siedząc na mszy w ławce przy filarze.
Prawdopodobnie wyczyniec wpadł do masy glinianej, z której uformowano cegłę, po czym spłonął w piecu pozostawiając jednak ślad. Jako że widać owoc - owalny ziarniak okryty plewami i plewką dolną - można przypuszczać, że cegła została wypalona w okresie kwitnienia rośliny przypadającym na okres maj-lipiec. Wyczyniec jest gatunkiem eurosyberyjskim. Rośnie na glebach bogatych w składniki mineralne i próchnicę. Tworzy często bardzo wydajne łąki. Ze względu na wytrzymałość na mróz i śnieg uprawiany był jako roślina pastewna. W sumie uznawany jest za najczęstszą i najproduktywniejszą trawę.(waw)
Informacje pochodzą z opracowania „Pospolite rośliny środkowej Europy”, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, Warszawa 1990.