Kronika
- Od 17 do 19 marca w Krzyżanowicach, Zabełkowie, Owsiszczach, Tworkowie i Sudole ks. bp Jan Bagiński udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży II i III klas gimnazjalnych z terenu dekanatu tworkowskiego.
- Od 31 marca do 6 kwietnia w dekanacie Kuźnia Raciborska odbywa się wizytacja i bierzmowanie. Ks. bp Gerard Kusz - sufragan diecezji gliwickiej odwiedzi parafie w Turzu, Zawadzie, Babicach, Nędzy, Górkach Śląskich, Dziergowicach, Rudach i Kuźni Raciborskiej.
- Ks. dziekan Alojzy Jurczyk otrzymał z niemieckiej Fundacji O. Johanessa Leppicha 1000 euro na pomoc dla biednych rodziń z terenu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, z której pochodził ten słynny kapłan, kaznodzieja ulic i placów na Zachodzie. Otrzymaną walutę zamieniono na złotówki a parafialny komitet charytatywny obdarował 120 rodzin bonami do sklepu mięsnego. Część gotówki przekazano też s. Zygmuncie - dyrektorce Domu dla Dzieci przy klasztorze Annuntiata oraz s. Antoninie, przygotowującej posiłki dla najbardziej potrzebujących pomocy. Proboszcz parafii N.S.P.J. dzięki zagranicznym darczyńcom obdzielił czekoladami 250 ministrantów i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
- 23 marca w kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Dąbrówce Wielkiej koło Tarnowskich Gór piekarze i cukiernicy z woj. śląskiego uroczyście obchodzili dzień swego patrona św. Klemensa. Liturgii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Henryk Koczub, jednocześnie duszpasterz rzemieślników archidiecezji katowickiej. Raciborskie środowisko ze sztandarem reprezentowali: Maria Smyczek - dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych oraz znani cukiernicy - Alfred Malcharczyk, Irena i Franciszek Hosnowscy. Wśród wspaniałych dekoracji wokół ołtarza umieszczony był również duży tort w kształcie księgi mszalnej, wykonany przez Alfreda Malcharczyka.
- Również w raciborskim kościele farnym uczczono patrona piekarzy i cukierników św. Klemensa. W niedzielę 16 marca mszy św. w intencji tych rzemieślników przewodniczył ks. dziekan Ginter Kurowski. Oprawę muzyczną liturgii przygotował parafialny chór mieszany pod dyrekcją Jana Goldmana.
- Przy dużym zaangażowaniu proboszcza ks. prałata Ludwika Dziecha, rady gminy i parafian kontynuowane jest zagospodarowanie terenu powyżej kaplicy ze źródełkiem w Pietrowicach Wlk. Aby zapobiec przedostawaniu się do niego wód gruntowych z pól uprawnych poddawanych chemizacji, zgodnie z zaleceniami Sanepidu trwa obsadzanie wydzielonego obszaru krzewami i drzewami. Wśród nich jest wiele gatunków ozdobnych. Przy tej okazji powstanie piękny park z alejkami, ogrodzony płotem zabezpieczającym drzewostan przed sarnami i dzikami.
- Stolarze z terenu ziemi raciborskiej spotkali się 19 marca w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na dorocznej mszy św. z okazji imienin swojego patrona św. Józefa rzemieślnika.
- W Sudole trwają prace przy malowaniu i renowacji wnętrza kościoła Matki Bożej Różańcowej. Ks. proboszcz Józef Przywara ma nadzieję, iż uda się je zakończyć jeszcze przed świętami wielkanocnymi.
- Wiele parafii już w pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzić będzie uroczystości Pierwszych Komunii Świętych. W niedzielę 27 maja podczas mszy św. o godz. 11.30 w kościele św. Paschalisa na Płoni do stołu Pańskiego po raz pierwszy przystąpi 6 dziewcząt i 11 chłopców. Katechizację prowadził proboszcz o. Justyn Przybyła. Na Ostrogu w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w niedzielę 4 maja po raz pierwszy Jezusa do swego serca przyjmie 36 dziewcząt i 50 chłopców. Do tego sakramentu przygotowali ich ks. proboszcz Jerzy Hetmańczyk oraz katechetki: Stanisława Melnyk i Elżbieta Leśniak. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00. W tym samym dniu w markowickiej parafii św. Jadwigi do Pierwszej Komunii Świętej przystąpi 5 dziewcząt i 4 chłopców.Okazuje się, iż liczba ta jest najmniejsza w powojennej historii Markowic. Dzieci przygotowała katechetka Małgorzata Nowak a proboszcz ks. infułat Marian Żagan co tydzień w kościele spotykał się z dziećmi pierwszokomunijnymi zawsze z udziałem przynajmniej jednego z rodziców.
- W klasztorze „Annuntiata” 12 kwietnia odbędzie się dzień skupienia dla osób niesłyszącycych pod przewodnictwem ks. prałata Jana Szywalskiego. Tego samego dnia w klasztorze o godz. 10.00 odbędzie się kolejne spotkanie Misyjnej Wspólnoty Ducha Świętego a 26 kwietnia o godz. 20.00 rozpocznie się nocne czuwanie dla młodzieży z rejonu raciborskiego.
- Młodzież gimnazjalna z par. św. Anny w Babicach wraz z proboszczem ks. Bogdanem Kicingerem przebywała w domu rekolekcyjnym na terenie Soli koło Żywca aby uczestniczyć w swoich dniach skupienia przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. Program składał się z codziennej modlitwy z liturgii godzin (jutrznia, kompleta), sakramentu pokuty, mszy św., konferencji tematycznych i drogi krzyżowej w plenerze oraz wieczornych „rozmów niedokończonych”.
- Kornelia Czogalik- polonistka i katechetka gimnazjum w Nędzy jest inicjatorem oraz organizatorem specjalnego programu rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży. Dzień rozpoczyna się w klasie szkolnej poranną modlitwą przy świecach i rozmową wprowadzającą temat dnia. Następnie w kościele odprawiana jest msza św., po czym uczestnicy oglądają wspólnie film i prowadzą dyskusję na ten temat lub np. odwiedzają mieszkańców domu opieki społecznej.
Kronikę zredagował
Krystian Niewrzoł