Z ziemi włoskiej do polskiej
Delegacja z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla gościła we włoskim Teramo. Była to wizyta studyjna w ramach realizacji programu edukacyjnego Socrates - Comenius
Od 1 do 4 kwietnia we Włoszech, na zaproszenie Istituto Liceale Statale „Giannina Milli” w Teramo, gościli dyrektor Norbert Mika i odpowiedzialna za Socratesa germanistka Małgorzata Mieńko. Spotkali się tam z kadrą szkół partnerskich; André Schmidt i Nadją Heuser z Eichendorffschule w niemieckim Wetzlar oraz gospodarzami: Luciano Troilo, Olivią Bucciarelli, Marią Antoniettą Quartapelle, Ritą Battista i Giovannamarią Di Nikola z Istituto Liceale Statale.Program wizyty był bardzo bogaty. 1 kwietnia odbyło się spotkanie z burmistrzem Teramo, Angelo Sperandio, a także dyrektorem szkoły Giovannim Di Giannatale. 2 kwietnia była wizyta w znanej na świecie szkole ceramicznej w miejscowości Castelli oraz spotkanie robocze nauczycieli polskich, niemieckich i włoskich, dotyczące rea-lizacji programu Socrates - Comenius. 3 i 4 kwietnia odbyły się kolejne przedpołudniowe i popołudniowe spotkania robocze pedagogów.
Porównywano wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 250-osobowych uczniów polskich, niemieckich i włoskich, w których pytano o sposoby i możliwości spędzenia wolnego czasu przez młodzież szkół europejskich. Jednocześnie opracowano nowe ankiety dotyczące poglądów młodzieży na sprawy szkolne w swoich krajach.
Teramo jest miejscowością liczącą około 60 tys. mieszkańców, a więc taką samą jak Racibórz. W czasach starożytnych w Teramo były amfiteatr oraz teatr, których ruiny znajdują się po dziś dzień w centrum miasta. Obecnie to stolica biskupstwa. Charakterystyczna włoska kuchnia, czyli pizza, lasanie i spagetti pochodzi właśnie z tych okolic.
(w)