Numer: 23 (582)
Data wydania: 04.06.03
- 29 maja wizytę w Raciborzu złożył Jarosław Pietras, Podsekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Wizyta związana była z kampanią przedreferendalną. Spotkał się ze studentami i wykładowcami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz raciborskimi samorządowcami i mieszkańcami Krzyżanowic.
- Młodzieżowy marsz poparcia dla integracji z Unią Europejską zorganizowały, 24 maja, Biuro Poselskie posła Andrzeja Markowiaka, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci koło Racibórz oraz Platforma Obywatelska Ziemi Raciborskiej. Trasa wiodła od pl. Długosza pod pomnik Matki Pol-ki, gdzie odśpiewano Hymn UE Oda do radości.
- W ramach Festiwalu Nauki Gimnazjum nr 5 zorganizowało dla mieszkańców Raciborza wystawę pt. „Socrates-Comenius”.
- Delegacja nauczycieli i uczniów SP 1 z Ostroga przebywała w Sztokholmie w ramach realizacji projektu Socrates Comenius. W tym roku realizowana jest już trzecia edycja programu, tym razem z ekologią jako motywem przewodnim. Wizyta była też okazją do podsumowania dotychczasowej 3-letniej współpracy. SP 1 wraz ze swoimi partnerami ubiega się o środki na jej kontynuację. Nowymi partnerami mają być szkoły z Enis w Irlandii i Belfastu w Irlandii Północnej. Uczniowie SP 1 po raz kolejny pojechali też na warsztaty ekologiczne do Grecji. Zorganizowano je w ramach polsko-czeskiego projektu edukacyjnego „Wspólne korzenie - wspólna przyszłość”. Wraz z nimi w podróż udali się także młodzi Czesi z zaprzyjaźnionej szkoły przy ul. Virchni w Opawie. W programie było badanie fauny i flory regionu śródziemnomorskiego, gromadzenie eksponatów i uzupełnianie zbiorów Muzeum Przyrody. Jest to także okazja do poznania greckiej kultury, obyczajów i tradycji. Polacy i Czesi będą mieli zajęcia w greckiej szkole. Wyjazd został dofinansowany z unijnego programu Phare.
- 27 maja w Gimnazjum nr 1 w Raciborzu odbyło się referendum europejskie, zorganizowane przez Szkolną Młodzieżową Komisję Referendalną w ramach ogólnopolskiego programu „Unia Europejska - Młodzi Głosują”. Uczniowie, aby wyrazić swój głos w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, musieli potwierdzić swoją tożsamość okazaniem legitymacji uczniowskiej i złożyć swój podpis na specjalnej liście uprawnionych do głosowania, dopiero po spełnieniu tych „dorosłych” formalności otrzymywali karty do głosowania. W G1 uprawnionych do głosowania było 516 uczniów, oddano 426 głosów, w tym 4 nieważne. Za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej opowiedziało się 340 osób, a przeciwko 82. W szkolnym referendum wzięli udział także nauczyciele i pracownicy administracyjni G1, jednak ich głosy były składane do osobnej urny i także oddzielnie liczone. W tym przypadku oddano 32 głosy, z czego 29 za członkostwem Polski w Unii, a 3 przeciwko.