Mamy co wspominać
Któż w okolicy nie słyszał o imprezach z koncertami plenerowymi, które organizowała i nadal bedzie orgnizować Ochotnicza Straż Pożarna w Pietrowicach Wlk.? Chyba nie ma takiej osoby. Świadczą o tym również artukuły w lokalnej prasie, które ukazywały się sukcesywnie po każdym koncercie, a chciałem przypomnieć, że bawiliśmy sie razem już cztery razy.
Pierwsza impreza zorganizowana w 2001 roku odbyła sie w dniach 13,14 i 15 lipca, a pierwszą wzmiankę na jej temat można było przeczytać już kolejnego dnia po zakończeniu, tj. 16.07.2001 w Dziennku Zachodnim. W artykule można było się dowiedzieć, że: „Takiego festynu jeszcze w Pietrowicach Wielkich nie było. Od ubiegłego piątku do niedzieli mieszkańcy gminy bawili się na imprezie zorganizowanej przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej na placu miejscowego GS-u”, w dalszej części tegoż artykułu czytamy: „(...) w okolicy sceny zameldowało się kilka tysięcy fanów. Nie przegonił ich nawet rzęsisty deszcz, który lał przez godzinę.” Impreza nie kończyła się jednak tylko na piątku, pozostała jeszcze sobota oraz niedziela. Ostatni dzień festynu skomentowany był w artykule Dziennika Zachodniego w sposób następujący: „W niedzielny piknik do GS-u przyszły całe rodziny. Pietrowiczanie bawili się przy muzyce orkiestry dętej, pokazach strażackich oraz występach grup tanecznych i wokalno-instrumentalnych. Największą atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni”.Po tak przychylnym artykule, aż miło było, gdy w Nowinach Raciborskich z 18 lipca 2001 r. ukazał się artykuł, który podkreślał atrakcyjność pietrowickej imprezy.
Fotoreportaż Nowin Raciborskich zatytułowany „W piątek trzynastego” w sposób wyczerpujący opisywał strażacką imprezę, skupiając się w większej części na koncercie. Gazeta komentowała imprezę, pisząc: „Trzy głośne dni przeżyła niewielka miejscowość pod Raciborzem. Już piątkowy wieczór zaczął się od soczystego uderzenia - koncertu trzech doskonałych grup muzycznych, uwielbianych w całym kraju. Prawie 4 tysiące fanów do późna w nocy szalało na wielkim placu w centrum wsi. W sobotę bawiły się dzieci, a w niedzielę wszyscy, którzy nie czuli się zmęczeni upałem i wcześniejszą muzyką.” Autor fotoreportażu w bardzo trafny sposób oddał to, co miało miejsce: „Podwoje do (...) raju otworzył Stachursky wiązanką swych najlepszych przebojów, wprowadzając rzeszę niecierpliwych w istny amok.” Kolejnym wykonawcą był zespół Łzy, który „(...)zakończył występ wiązanką przebojów, po których plac koncertowy niemal zafalował z wrażenia”. Jako ostatnia weszła na scenę grupa Varius Manx, która „(...) bawiła publiczność do pół-nocy. Tłum szalał i wręcz zmusił ją do kilku bisów. Zwariowaną noc zakończono kaskadami bajecznie kolorowych fajerwerków, wybuchających wysoko nad głowami fanów.”
Będąc pod wrażeniem udanej imprezy Zarząd Straży Pożarnej nie osiadł na laurach, lecz postanowił kontynuować zamysł rozsławienia Pietrowic i zorganizował następny koncert, o którym pisała lokalna prasa. W Nowinach Raciborskich z 1.08.2001 r. znalazł się artykuł, w którym czytamy: „Kolejną noc z gwiazdami przeżyła mała podraciborska miejscowość - (...) 25 lipca w tutejszym centrum koncertowym wystąpił Swawolny Dyzio, a po nim Ich Troje. Pietrowice stają się coraz bardziej znanym miejscem koncertów wielkich gwiazd polskiej sceny muzycznej.”
Rok 2001 można określić mianem ogromnych sukcesów i udanych imprez. Na zakończenie lata Zarząd postanowił jeszcze raz podjąć ryzyko i zaprosił Beatę Kozidrak i zespół Bajm. Frekwencja była niższa niż na poprzednich koncertach, ale to nie zraziło organizatorów.
W następnym roku Zarząd OSP wzorem poprzednich lat przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców Pietrowic i nie tylko. Zorganizowano koncert z udziałem takich gwiazd jak: Sami, D-Bomb i Kaja Paschalska. Wysiłki strażaków dostrzegła gazeta Nowiny Raciborskie, pisząc: „Ekstrawagancja wokalistów, ich życiowa gra słów, gestów i arcygłośna, wibrująca natrętnie w uszach muzyka, z pewnością zapewniły publiczności bezsenną noc pełną wrażeń”.
Strażacy z Pietrowic Wlk. postanowili, że w tym roku również podejmą starania, aby zorganizować imprezę, która uświetni 120. rocznicę istnienia Straży Pożarnej. Zaplanowano trzydniowy festyn, na którym m.in. usłyszymy Golec uOrkiestrę, zespół Łzy oraz Apogeum. Przygotowano szereg atrakcji dla każdego „od malucha po starucha”, na które organizatorzy zapraszają. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Pietrowice Wielkie Andrzej Wawrzynek.
(r)