Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (593) Data wydania: 20.08.03

Zegar na kuracji odmładzającej

Trwa renowacja mechanizmu i tarcz zegara wieży Muzeum przy ul. Gimnazjalnej.
Tylko zegar mechaniczny ma duszę. Jego mechanizm tyka tak samo rytmicznie jak bije ludzkie serce - mówi Walter Chrzonszcz, od pół wieku zegarmistrz, od 30 lat związany z Raciborzem. To jemu Muzeum zleciło wykonanie prac. Do współpracy zaprosił swojego ucznia, innego raciborskiego zegarmistrza Gotfryda Okrenta.

Najpierw dzięki uprzejmości strażaków przy pomocy wysięgnika zdjęto z wieży trzy tarcze zegara. Trafiły do warsztatu, gdzie zostaną poddane gruntownej modernizacji. Zwykłe blachy zastąpią miedziane. Potem na cyfrach pojawi się złoto. Pokryte zostaną płatkami złota 23,75 karata, tzw. blatgoldem - informuje Walter Chrzonszcz. Następnie konserwacji będzie poddany mechanizm na wieży. Jako że powstał w latach 70., i przy współudziale zegarmistrza Chrzonszcza, roboty nie będzie zbyt wiele. Jest bowiem w dobrym stanie, ale jak słyszmy: każdy zegar chodzi tak dobrze, jak ten, kto go obsługuje. Prace konserwacyjne są więc niezbędne.

Zegar znajdował się już w XVI w. na wieży kaplicy zamkowej. Najprawdopodobniej w tym czasie miały go też kościół farny, dominikanek (obecnie Muzeum) i ratusz stojący przy Rynku. W XIX w. zegary miały już prawie wszystkie raciborskie kościoły. Wybijały połówki i godziny, czasem i kwadranse. Stare XIX-wieczne mechanizmy, produkowane w niemieckich zakładach i sygnowane przez raciborskich zegarmistrzów uczestniczących w ich montażu, zachowały się w kilku kościołach, m.in. w farnym, na Ostrogu i Starej Wsi. Ten ostatni, zdaniem Waltera Chrzonszcza, to prawdziwe dzieło sztuki.

(waw)