Dla miłośników przygód
Już od początku września w Młodzieżowym Domu Kultury przyjmowane są zapisy na zajęcia, jakich jeszcze nie było. Będą to warsztaty dla miłośników przygód, kultury średniowiecza i legend.
W ramach warsztatów przewidziano ciekawe zajęcia praktyczne obejmujące obyczaje i kulturę dawną oraz lokalny folklor słowny. Podczas spotkań młodzież zarówno gimnazjalna jak i licealna będzie mogła uczestniczyć w „żywych” lekcjach historii i odtwarzać realia życia codziennego średniowiecza. Prowadząca zajęcia Ewa Wawoczny przygotowała dla młodzieży szereg atrakcji - począwszy od nauki tańców średniowiecznych i irlandzkich, na strzelaniu z łuku historycznego skończywszy. Uczestnicy nauczą się również wykonywać strzały, sakiewki, kołczany, karwasze, czepce, drobną biżuterię średniowieczną, naczynia ceramiczne, miniatury na szkle oraz poszczególne elementy ubioru średniowiecznego. Atrakcją będzie również wybijanie monet i nauka kaligrafii według kursywy gotyckiej z XIII w. Spróbujemy gęsim lub pawim piórem napisać glejty oraz wykonać woskowe pieczęcie na wzór tych średniowiecznych - tłumaczy instruktorka.W ramach zajęć w terenie odbędą się także wędrówki tropem raciborskich legend i podań, zabawy plebejskie, drużynowy bieg rycerski, scenki rodzajowe, a dla chętnych - walki na miecze i kije ze szczególnym uwzględnieniem traktatów szermierczych pochodzących z zachowanych źródeł. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł na żywo zapoznać się także z elementami uzbrojenia rycerskiego i strojami wczesno- i późnośredniowiecznego stroju. Dziewczęta będą mogły przymierzyć suknie, a chłopcy różnego rodzaju hełmy, kolczugę a nawet zbroję - dodaje E. Wawoczny.
W ramach nauki tańców dworskich, wiejskich i irlandzkich młodzi miłośnicy historii będą mieli okazję przenieść się w świat muzyki dawnej, szkockiej i irlandzkiej. Przewidziano również zajęcia dotyczące różnych kręgów kulturowych - wikińskiego, słowiańskiego i celtyckiego. Odbędą się też zajęcia z historii języka polskiego, folkloru obrzędowego i gwary śląskiej. Uatrakcyjnieniem warsztatów będą wizyty zaproszonych gości i liczne konkursy - zachęca nauczycielka.
Zapisy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha oraz pod nr tel. 502 298 091.
E.Wa