Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (596) Data wydania: 10.09.03

Odwodnienia - drenaże opaskowe i powierzchniowe

W poprzednim odcinku cyklu opisywaliśmy metodę osuszania budowli - stosowanie blokad hydrofobowych. W tym wydaniu o innych usługach, oferowanych przez firmę Izoserwis.
Integralną częścią osuszania są odwodnienia. Najczęściej stosowanym sposobem odprowadzenia wody gruntowej lub spiętrzonej przez budynek jest drenaż terenu. Projektuje się go razem z budynkiem, ale także w celu osuszenia piwnic w budynkach istniejących. Jest stosowany szczególnie na terenach ze zmiennym poziomem wód gruntowych.

Podstawowym systemem odwodnienia budynku jest drenaż opaskowy. Polega on na otoczeniu budynku przewodem rurowym, ułożonym w poziomie posadowienia. Przewód ten zbiera wodę piętrzącą się przy ścianach budowli lub wodę filtrującą przez podłoże. Drenażem opaskowym odbierać można także wodę przepływającą pod posadzką piwnicy - objaśnia Cezariusz Magott, właściciel firmy Izoserwis.

Na podobnej zasadzie działa drenaż powierzchniowy, stosuje się go w wypadku potrzeby odwodnienia dużej powierzchni (lotniska, parkingi, boiska). Drenaże wykonujemy z rur z tworzyw sztucznych w obsypce żwirowej, która tworzy warstwę filtracyjną.
Wzmacnianie konstrukcyjne rys i pęknięć metodą iniekcji

Obiekty budowlane wykazują często uszkodzenia w postaci rys i pęknięć, które mogą powstać na skutek wadliwego wykonawstwa, użytkowania czy wreszcie na skutek starzenia. Pojawiają się w ten sposób miejsca osłabione, które po pewnym czasie mogą doprowadzić do uszkodzeń uniemożliwiających dalsze eksploatowanie obiektu. Naprawy i wzmocnienia konstrukcji stanowią na ogół cały kompleks zabiegów technologicznych, w skład których wchodzą także roboty iniekcyjne.

Decyzja o podjęciu naprawy poprzez iniekcje wymaga analizy rodzaju rys, przyczyn ich powstawania oraz uwzględnienia szeregu czynników materiałowo-technologicznych i warunków zewnętrznych, w jakich naprawa może być przeprowadzona.

Cel naprawy, a więc przywrócenie bądź zwiększenie nośności, uszczelnienie elementów, zabezpieczenie zbrojenia lub poprawa wyglądu zewnętrznego decydują o rodzaju używanego do iniekcji materiału i sposobie wykonania zabiegu. Iniektowanie wykonujemy przy pomocy specjalistycznego sprzętu - pompy ciśnieniowej i miksera koloidalnego - precyzuje Cezariusz Magott.