Przyjacielskie daniele
Stado danieli stało się nieoczekiwaną atrakcją raciborskiego zoo. Zwierzęta podchodzą do ludzi, prezentują swoje wdzięki i pozwalają się karmić.
Stadko danieli mieszka w zoo w Oborze na wybiegu zajmowanym kiedyś przez sarny. Kilka łań i byków wraz z młodymi bardzo dobrze się tu czuje. Chętnie podchodzą do spacerowiczów. Ci mają zwierzęta na wyciągnięcie ręki. Mogą dowoli je karmić. Daniele najchętniej konsumują żołędzie i liście z drzew. Niestety przy okazji ludzie zrywają wszystkie znajdujące się w pobliżu gałązki.Leśniczego Henryka Kretka z Obory zapytaliśmy, czy takie dokarmianie nie grozi zwierzętom np. nadmierną otyłością. Bez obaw. Daniel je tylko tyle, ile mu potrzeba - wyjaśnił.
Daniel to gatunek należący do rodziny jeleniowatych (podajemy za www.wiem.onet.pl). Zwierze to jest roślinożerne, żywi się trawą, ziołami, liśćmi, chętnie żeruje nocą na polach uprawnych, w mniejszym stopniu niż jeleń odżywia się korą drzew, czyniąc dzięki temu znacznie mniejsze szkody w lesie. Osiąga wysokość w kłębie do 120 cm. waga samców, zwanych bykami, dochodzi do 200 kg, zaś samice (łanie) są mniejsze i lżejsze. Ubarwienie letnie rdzawobrązowe w wyraźne białe cętki na bokach ciała, zimą sierść przybiera kolor brudnobrązowy. Ciemny pas wzdłuż linii grzbietu, w okolicy ogona białawe lustro, ogon z wierzchu czarny, długości do 30 cm. Często spotykane są osobniki o ubarwieniu białym lub ciemnobrunatnym będące odmianami barwnymi daniela. Takiego czarnego daniela można również zobaczyć w Oborze.
Dojrzałe samce posiadają poroże w kształcie litery U, od 4 roku życia w części końcowej z coraz szerszą łopatą, z przodu gładką, w tylnej części posiadającą wyrostki zwane sękami. Poroże jest co roku zrzucane na wios-nę - w kwietniu lub maju, zaś wzrost kolejnego poroża trwa około 12 tygodni. Ruja występuje w drugiej połowie października. Po około 230-dniowej ciąży samica rodzi 1 lub 2 młode.
Daniel pochodzi z rejonu Azji Mniejszej, Afryki Północnej i śródziemnomorskiej części Europy, już w czasach starożytnych został sprowadzony do innych części Europy jako zwierzę łowne. Chętnie hodowany w parkach jako zwierzę ozdobne. W Polsce objęty ochroną łowną. Hodowla danieli znajduje się m.in. w Rudach.
(w)