Wieści gminne
Dwa programy profilaktyczne badań przesiewowych dla wczes-nego wykrywania raka, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy w Raciborzu dla wszystkich mieszkanek powiatu. Do skorzystania z nich lecznica zaprasza kobiety w wieku od 30 do 59 lat. Badania te są cał-kowicie bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie cytologiczne szyjki macicy polega na pobraniu z niej komórek, które są następnie oceniane pod mikroskopem. Celem takiego badania jest wykrycie raka szyjki macicy w takim stadium, gdy nie daje on jeszcze żadnych objawów, a więc jest w 100 proc. uleczalny. Badaniem tym można wykryć również inne choroby, jak np. nadżerkę szyjki macicy, której wyleczenie zapobiega wystąpieniu nowotworów narządów płciowych. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i wykonywane w warunkach pełnej intymności. Drugie specjalistyczne badanie przeprowadzane jest w ramach „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi”. Z tego rodzaju badań mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 59 lat. Badania te są również bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie mammograficzne przeprowadzone jest przez wysokowyspecjalizowany personel, nowoczesnym aparatem mammograficznym w nowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu. Profilaktyczne badania przesiewowe można przeprowadzić codziennie w godzinach od 7.00 do 16.00. Rejestracja oraz wszelkie informacje udzielane są pod numerami telefonów: 32/755 51 82 i 755 51 79. Szpital przypomina, że programy te dostępne są dla kobiet z całej Polski, a badania przeprowadzane są w krótkich terminach.
Krzyżanowice
- 28 września o godz. 15.00 Centrum Kultury w Tworkowie zaprasza do sali widowiskowej na festyn jesienny. W programie: pokazy treningu zapaśniczego dziewcząt i chłopców, występy zespołów tanecznych „Uśmiech” i DFK w Tworkowie oraz zabawa taneczna z zespołem Top-Secret.
- 30 września Centrum Kultury w Tworkowie zaprasza z kolei na Gminną Inaugurację Roku Kulturalnego 2003/2004. Początek o godz. 18.00. W programie występy wyróżnionych wokalistów gminy oraz mini recital Anny Wyszkoni z zespołu Łzy.
- Tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej przedstawił sprawozdanie z działalności za pierwsze półrocze tego roku. Gmina udzieliła pomocy 224 rodzinom, a to z powodu: bezrobocia (68 rodzin) i bezrad-ności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gos-podarstwa domowego (83 rodziny) oraz alkoholizmu (9), niepełnosprawności (143), długotrwałej choroby (23), ubóstwa (31) oraz potrzeby ochrony macierzyństwa (31). Z dożywiania w szkołach korzysta 148 uczniów. W ramach zadań zleconych gminie przez państwo (renty socjalne, zasiłki stałe i okresowe) pomocy udzielono 123 osobom. Łącznie na pomoc społeczną wydano 781,5 tys. zł.
Kuźnia Raciborska
- 11 października odbędą się uroczyste obchody 100-lecia kościoła p.w. Św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Uroczystej sumie przewodniczyć będzie ks. biskup ordynariusz gliwicki, Jan Wieczorek.
- 7 października ks. opat Adalbert Kurzeja otrzyma nadany mu tytuł honorowego obywatela gminy. Tego dnia odbędzie się uro-czysta sesja Rady Miejskiej.
Rudy
- Na 5 października zaplanowano spektakl słowno-muzyczny w ramach cyklu „Piwnica w starym opactwie”. Wieczorem mają wystąpić Dawid Koczy, niedawny uczestnik programu TVN „Jestem jaki jestem”, utalentowana wokalistka Agnieszka Błońska oraz soliści zespołu Miraż i uczniowie
Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. W programie piosenki i opowieści o życiu oraz twórczości Agnieszki Osieckiej. - Ks. Jan Rosiek, dyrektor Zespołu Klasztorno-Pałacowego wydał serię pocztówek przedstawiających opactwo w Rudach oraz mnichów cysterskich. Można je nabyć w trakcie zwiedzania obiektu, czynnego w soboty i niedziele. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na odbudowę. W planach jest ustawienie w opactwie skrzynki pocztowej, do której będzie można wrzucić wypisane kartki, podbite okolicznościowym stemplem.
- Kończy się ósma już edycja festiwalu „Muzyka w starym opactwie”, na który zaprasza rudzkie Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Ostatni koncert zaplanowano na 5 października. Wystąpi Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa (Warszawa-Siedlce).
Nędza
- Minister Edukacji Narodowej i Sportu w piśmie do marszałka Sejmu Marka Borowskiego potwierdził, iż wójt Nędzy miał rację w sporze z prawnikami wojewody, którzy uznali, iż to Rada Gminy a nie on powinna powoływać skład komisji konkursowej do wyboru dyrektorów placówek oświatowych. Przypomnijmy, że wojewoda stwierdził nieważność zarządzeń wójta, ale potem umorzył
postępowanie nadzorcze. „Żaden z przepisów nie upoważnia rady gminy do wytypowania przedstawicieli organu prowadzącego do składu komisji konkursowej” - czytamy w piśmie MENiS. - Od 1 września zmieniają się godziny pracy Urzędu Gminy w Nędzy. Czynny jest teraz w poniedziałek od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00, zaś w pozostałe dni od 7.30 do 15.30.