Druga młodość zabytków
Do Muzeum powróciły po konserwacji dwa XIX-wieczne czepce oraz zabytkowe zegary.
Do pracowni konserwatorskich trafiły łącznie cztery cenne eksponaty: dwa zegary oraz dwa czepce. Te dwa pierwsze były mocno zniszczone. Drewno zaatakował kornik, tarcza jednego z nich była pęknięta, mechanizmy wymagały oczyszczenia i konserwacji, zdobienia i napisy oczyszczenia i odtworzenia. W obu przypadkach brakuje niektórych części. Czepce stanowią arcydzieła dawnej sztuki ludowej. Pierwszy wykonany z tafty jedwabnej o wzorze kwiatowym ma rondko obszyte króliczym futerkiem. Część górna obszyta jest szychową koronką, do dolnej przymocowano szeroką kremową kokardę. Drugi wykonano z lekkiego brokatu osnowowego. Drobne gałązki kwiatowe we wzorze wykonane są barwnymi jedwabiami oraz złotą nitką. Denko obszyte jest wąską złotą koronką.
Misterne wykonanie przed ponad stu laty postawiło przed konserwatorami trudne zadanie. Należało nie tylko oczyścić czepce, ale przede wszystkim odtworzyć wzory. To zaś wymagało wprawy i benedyktyńskiej wręcz cierpliwości.
W mniejszym czepcu z brokatu osnowowego znaleziono trzy listy, spisane w I poł. XIX w. Jeden z nich powstał w Brzeźnicy. Muzealnicy będą teraz odczytywać ich treść.
(w)