40 lat minęło
Miejscowy Zespół Szkół Zawodowych ma już 40 lat. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów.
Uroczystości związane z obchodami jubileuszu placówki odbyły się 14 października. Wzięli w nich udział byli i obecni nauczyciele szkoły, uczniowie i absolwenci, a także przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, który jest obecnie organem prowadzącym, w tym starosta raciborski Henryk Siedlaczek. Rozpoczęły się mszą świętą, po której w Domu Kultury „Strzecha” odbyła się akademia. Dla absolwentów i nauczycieli była to okazja do wspomnienia młodzieńczych lat. Dla obecnych uczniów okazja do czerpania z doświadczeń starszych kolegów.Obecnie, po reformie szkolnictwa, to jedna z większych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie raciborskim. W jej skład wchodzą: Technikum nr 3 (technik analityk oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego), IV Liceum Profilowane (profil usługowo-gospodarczy, kreowanie ubiorów i rolniczo-spożywczy) i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 (która kształci w zawodach: fryzjer, cukiernik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, kucharz małej gastronomii, lakiernik, blacharz samochodowy, rolnik i inne w klasie wielozawodowej) oraz szkoły ponadpodstawowe (do zakończenia cyklu kształ-cenia) - Technikum Gastronomiczne (technik technologii żywienia), Technikum Chemiczne (technik analityk), Liceum Rolnicze (rolnik), Liceum Zawodowe (krawiec) i Zasadnicza Szkoła Zawodowa (różne specjalności w klasie wielozawodowej).
Popularna „Zawodówka” mieści się w budynku przedwojennej szkoły ewangelickiej przy ulicy Wileńskiej, dawniej Hohenzollernów, a po wojnie Fornalskiej. Podczas II wojny światowej budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora Cukrowni „Racibórz”, Zbigniewa Siwczyńskiego oraz raciborskiej młodzieży szkolnej, w 1952 r. budynek został oddany ponownie do użytku. 22 czerwca 1963 r., zarządzeniem Ministra Oświaty powołano z dniem 1 września tego samego roku Zasadniczą Szkołę Zawodową na bazie istniejącej Zasadniczej Szkoły Handlowej przy Technikum Ekonomicznym, której nazwa w 1970 r. została zmieniona na Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą. Pierwszym dyrektorem był Ryszard Dobosz. Od 1965 r. w budynku szkolnym uruchomiono Ośrodek Dokształcania Zawodowego, przeznaczony dla uczniów oddziałów wielozawodowych zasadniczych szkół zawodowych w celu nauczania przedmiotów zawodowych. Warunki pracy w latach 1963-1965 były trudne. Znaczna część pomieszczeń wymagała adaptacji.
Kolejnym dyrektorem był Stanisław Przybysławski. Pod jego kierownictwem oddawano do użytku nowe gabinety i pracownie do nauczania przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Współdziałano z zakładami pracy. 1 września 1974 r. powołane zostało Liceum Zawodowe, kształcące młodzież w zawodzie kelner-bufetowy, a od 1976 r. w zawodzie gastronom.
Tego samego roku na ul. Fornalskiej przeniesiono Zasadniczą Szkołę Rolniczą zlokalizowaną dotychczas w Szkole Podstawowej nr 2. Młodzież pobierała tu naukę w dwóch specjalnościach: rolnik-ogrodnik i wiejskie gospodarstwo domowe.
Przełomowe zmiany przyniosło 1 września utworzenie zbiorczego Zespołu Szkół Rolniczo-Usługowych. W jego skład weszły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe i Zasadnicza Szkoła Rolnicza Ministerstwa Rolnictwa. Uczono tu w zawodach - gastronom i operator procesów w przemyśle chemicznym. W 1989 r. na emeryturę przeszedł wieloletni dyrektor, Stanisław Przybysławski. Zastąpiła go obecna dyrektorka Dorota Fac.
W kolejnych latach doszło do dalszych zmian. W 1990 r. uruchomiono Technikum Gastronomiczne (specjalność żywienie zbiorowe), rok później Technikum Chemiczne (specjalność analiza chemiczna) przy jednoczesnej zmianie nazwy całej placówki na Zespół Szkół Zawodowych. Od 1995 r. w jego ramach działa także Liceum Rolnicze, a od 1996 r. Liceum Krawieckie.
(opr. w)