Numer: 44 (603)
Data wydania: 29.10.03
- Prezydent Andrzej Bartela przewodniczył kolejnym spotkaniom z wójtami i burmistrzem gmin powiatu raciborskiego poświęconym programowi kanalizacji sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Raciborzu. W projekt zaangażowane są gminy Kuźnia Raciborska, Nędza, Kornowac, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzyżanowice i Racibórz. Zapoznano się na nich ze stanem oddziaływania projektu na środowisko oraz poddano analizie porozumienie międzygminne.
- W oparciu o projekt programu „Śląsk ekologicznie czysty” w połączeniu z programem „Pierwsza Praca”, Urząd Miasta zatrudnił czterech bezrobotnych absolwentów w ramach programu „Rozwój turystyki i rekreacji na obszarze województwa śląskiego”. Absolwenci zatrudnieni w straży miejskiej będą pełnili patrol ekologiczny do 31 grudnia 2003 r. Do ich obowiązków należeć będą następujące czynności: kontrola realizacji uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania porządku i czystości na terenie Raciborza, w tym kontrole pod kątem postępowania z odpadami ciekłymi i stałymi; wspólne patrole ze strażnikami miejskimi na terenie miasta oraz podległych terenów leśnych w celu ujawniania i eliminowania nielegalnych wysypisk śmieci; kontrole czystości placów zabaw i piaskownic, sprzątanie szlaków turystycznych oraz ścieżek rowerowych, monitorowanie uchwały w sprawie wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, inicjowanie wśród młodzieży zachowań proekologicznych oraz informowanie turystów o zasadach kontroli przyrody.
- 8 października, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. W jego skład wchodzi Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Na członka Rady wojewoda śląski desygnował m.in. starostę raciborskiego Henryka Siedlaczka. Rada to organ opiniodawczo-doradczy działający przy dyrektorze. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, radę powołuje wojewoda spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki, właściwego terytorialnie samorządu, organizacji społecznych i gospodarczych na trzyletnią kadencję, określając jej skład i zakres działania. Do zadań Rady należy w szczególności: opiniowanie rocznych programów działania ZPKWŚ w zakresie prac naukowo-badwaczych, ochrony przyrody i dóbr kultury, edukacji, rekreacji, turystyki oraz sprawozdań z wykonania tych zadań. Ponadto Rada zajmuje się oceną stanu i potrzeb ochrony przyrody oraz formułowaniem wynikających z tej oceny wniosków do realizacji przez ZPKWŚ.
- Rada Miejska Krzanowic wyraziła zgodę na zaciągnięcie w Banku Ochrony Środowiska kredytu w kwocie 500 tys. zł z przeznaczeniem na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Krzanowicach.
- Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zorganizowało cykl spotkań pt. „Ptasi gościniec”. Odbył się on w ramach światowego tygodnia zwierząt. W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej w Raciborzu, Rynek 12, 9 i 10 października odbyły się spotkania z ornitologami, prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz pracownikami schroniska dla bezdomnych zwierząt.