Ocenili działalność
24 października odbyło się posiedzenie Prezydium Euroregionu Silesia obejmującego polskie i czeskie gminy na pograniczu od Głubczyc przez Racibórz po Wodzisław.
W spotkaniu udział wzięli: Andrzej Markowiak - poseł na Sejm RP i jednocześnie prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, które współtworzy Euroregion; Józef Matela - burmistrz Kietrza, Tadeusz Chrószcz - wójt Marklowic, Jan Mrázek - Namestek Opavy, Josef Hercig - starosta Karniowa i Ivan Tyle - starosta Nowego Jiczyna. Posiedzenie prowadził Andrzej Markowiak, który jest w tym roku Przewodniczącym Prezydium Euroregionu. Na wstępie przedstawił sprawozdanie z działalności polskiej części Euroregionu Silesia w okresie 1998-2003, a Jan Mrázek, wiceprzewodniczący Prezydium, przedstawił sprawozdanie z działalności czeskiej części Euroregionu. W trakcie posiedzenia podjęto dwie uchwały - jedną w sprawie zwiększenia intensywności współpracy euroregionalnej, a drugą w sprawie zmiany nazwy czeskiej części Euroregionu Silesia - relacjonuje Urszula Skrzypczyńska, dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu.
6 listopada w raciborskim Muzeum odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Euroregionu Silesia czyli połączone Walne Zebrania Członków stowarzyszeń z polskiej i czeskiej strony, tworzących Euroregion Silesia. Okazją jest jubileusz 5-lecia istnienia „Silesii”. Prezydium przedstawiło propozycje dwóch rezolucji do przedłożenia Radzie Euroregionu: w sprawie przyjęcia priorytetów dla współpracy transgranicznej na rok 2004 oraz w sprawie wprowadzenia uproszczeń w przekraczaniu granicy polsko-czeskiej przez mieszkańców pogranicza po 1 maja 2004 r. Za priorytety uznano przedsięwzięcia z zakresu: edukacji regionalnej dzieci i młodzieży oraz wszelkie działania służące poszerzeniu wiedzy o regionie, wspierające rozwój turystyki w Euroregionie, w szczególności turystyki rowerowej; przyczyniające się do promocji Euroregionu, w szczególności działalność wydawniczą oraz służące poznawaniu kultury partnerskiej strony oraz nauce języków - czeskiego i polskiego.
(w)