Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (605) Data wydania: 12.11.03

Polski dzień

5 listopada był prawdziwie polskim i raciborskim dniem w Miejskim Domu Kultury im P. Bezruča w Opawie.
W bibliotece zorganizowano Dzień Polski. To efekt stale rozwijającej się współpracy książnicy opawskiej oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. W programie imprezy znalazły się m.in.: pokazowa zabawa dla dzieci, informacja o projekcie „Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie”, którą przedstawiła dyrektor raciborskiej placówki Małgorzata Szczygielska, wykład pt. „Obecność polskiej beletrystyki w czeskiej literaturze w 90. latach XX w.” autorstwa Libora Martinka, pokaz wykorzystania zapisów z www.knihservis.cz w bibliotecznym programie Clavius oraz program kulturalny „Nie, nie żałuję niczego - Edith Piaff i jej legenda” w wykonaniu raciborzanek Krystyny Komarek i Marzeny Mróz.

W tych samych murach, w pięknej sali audytoryjnej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa p.n. „Dějiny Opavy IV”, zorganizowana przez Maticę Slezską (Macierz Śląska) i Uniwersytet Śląski w Opawie. Referaty naukowców dotyczyły poszczególnych zagadnień z dziejów tego miasta, od zarania w średniowieczu, czasy nowożytne do okresu powojennego. W konferencji wzięło udział czternastu prelegentów, w tym trzech z Polski: Norbert Mika - dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, który na podstawie archiwalnych zapisek źródłowych, przebadanych przez kilka miesięcy przed konferencją, przedstawił problematykę pożarów w Opawie od jej legendarnych początków do końca XVI w.; Jan Cieślak, reprezentujący Maticę Slezską (również raciborzanin), który przybliżył postać rosyjskiego podróżnika Izmaiła Srezeniewskiego i jego pobyt w Opawie a także Piotr Pałys z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, który omówił powojenne koncepcje czeskiego Śląska w latach 1945 - 1948.

Konferencja spotkała się z wyjątkowo dużym, większym niż rok temu, zainteresowaniem środowiska naukowego, nauczycieli i studentów z Opawy. Prelekcjom przysłuchiwali się także polscy nauczyciele z Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej w Raciborzu: Teresa Ćwik, Sylwia Labocha, Iwona Dziki, Małgorzata Mieńko, dyrektor Gimnazjum w Krzanowicach Kornelia Lach oraz dwaj nauczyciele z Eichendorffschule w Wetzlar z Niemiec: André Schmidt i Nadja Heuser, którzy przyjechali do Raciborza na zaproszenie szkoły z ul. Żorskiej.

Efektem konferencji będzie wydanie kolejnego tomu „Dziejów Opawy”.

(w)