Meandry opisane
Niewielu z nas wie, że meandry graniczne Odry na wysokości Chałupek i Bogumina naukowcy nazywają fenomenem o znaczeniu europejskim. Właśnie ukazała się książka opisująca walory tego miejsca.
Publikacja, wydana w językach: polskim, angielskim, niemieckim i czeskim, nosi tytuł „Graniczne meandry Odry - fenomen o znaczeniu europejskim”. Jej wydanie sfinansowano ze środków unijnego funduszu Phare ACCES. Wydawcami są: WWF Deutschland, WWF Polska, Arnika oraz Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju.We wstępie czytamy: „Któż by się spodziewał, że na cieku, tworzącym granicę państwową, znajdziemy swobodnie przemieszczającą się w zakolach rzekę z powstającymi i zanikającymi bocznymi odnogami, wyspami, wyrwami brzegowymi i łachami piasku”. Autorzy przekonują, że w całym biegu Odry zachowały się jedynie dwa takie miejsca. To w Chałupkach nie zostało jeszcze odkryte przez turystów i przyrodników penetrujących dolinę Odry.
Wszystko więc przed nami, a w poznaniu meandrów na pewno pomoże nam ta publikacja, pełna kolorowych map i planów. Autorzy opisują w niej: reżim wodny i procesy korytotwórcze, wartości przyrodnicze, zagadnienia ochrony przeciwpowodziowej i zagospodarowania przestrzennego, ochrony przyrody i trwałego zabezpieczenia zrównoważonego rozwoju meandrów.
(w)