Wieści gminne
Starostwo Powiatowe w Raciborzu przypomina, że od 3 listopada sprawy paszportowe i pozostałe sprawy obywatelskie klienci Starostwa będą załatwiać w budynku przy placu Okrzei 4a w Raciborzu (siedziba Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu). Nie zmieniają się godziny przyjmowania klientów, którzy mogą załatwiać sprawy obywatelskie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Natomiast Biuro Paszportowe czynne jest również od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w czwartki od godz. 9.00 do 17.00. Sprawy związane z komunikacją i transportem, paszportami i inne sprawy obywatelskie należą do najczęściej załatwianych przez mieszkańców powiatu raciborskiego. Stąd, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Starostwo Powiatowe w Raciborzu postanowiło zlokalizować te komórki organizacyjne w jednym budynku, przy placu Okrzei 4a - brzmi oficjalny komunikat.
Krzyżanowice
- Rozpoczął działalność Punkt Apteczny w Chałupkach mieszczący się przy ul. Bogumińskiej 2, w dawnym sklepie medyczno-zielarskim. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 15.00 oraz w soboty od 9.30 do 12.30.
- Ławnikami Sądu Rejonowego, na mocy uchwały Rady Gminy, zostali Stefan Fichna, Marek Kowalski, Krystyna Lamczyk, Ewa Mazur, Korneliusz Piechaczek, Urszula Wojtek, Janina Zrostek, Engelbert Urbaniec, Elżbieta Solich. Ławnikiem w gliwickim Sądzie Okręgowym został Roman Michna.
Krzanowice
- Gmina przystąpi wraz z innymi samorządami ziemi raciborskiej do tworzenia Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.
- 9 lutego w Domu Kultury w Borucinie odbył się występ Beskidzkiego Teatru Iluzji, zaś 16 listopada w Krzanowicach odbyła się Biesiada Śląska z kabaretem Mariana Makuli.
- Sprawozdanie na temat działalności gminnej oświaty rozpatrywali tutejsi radni na ostatniej sesji.
- Do miejscowej świetlicy środowiskowej zawitała niedawno czereda duchów, czarownic i wapmirów - a okazją po temu było Halloween. Dzieci same opracowały swoje stroje. Największym powodzeniem cieszyły się duszki, ale w konkursie na najładniejszy i najbardziej oryginalny strój dominowały czarownice i drakula.
- Awanse na stopień nauczyciela dyplomowanego zdobyli: Krystyna Gasilewska i Mariola Kandziora (Borucin), Jolanta Draganek-Cybulska (G Krzanowice), Kornelia Pawliczek-Błońska, Gabriela Hnida i Iwona Kamińska (SP Krzanowice), Ewa Gotzman i Sylwia Szczuka (Wojnowice). Mariola Kandziora, Larysa Kucia, Kornelia Lach otrzymały doroczne nagrody burmistrza.
- Rada Miejska zdecydowała o wdrożeniu w Urzędzie Miejskim systemu zarządzania jakością według norm ISO 9001-2000.
Nędza
- 28 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Górkach Śląskich obchodzono Dzień Papieski. Uroczystość przygotowała katechetka Alicja Kobyłka. Był program artystyczny oraz wystawka poświęcona 25. rocznicy pontyfikatu. Uczniowie pokazali swoją korespondencję z Ojcem Świętym.
Kornowac
- 30 października odbyła się kolejna sesja Rady Gminy. Ustalono priorytety inwestycyjne na 2004 r. (dalsza budowa kanalizacji i modernizacja sieci wodociągowej w Pogrzebieniu), omówiono sprawozdanie z wykonania budżetu za III kwartał oraz przyjęto tegoroczny program profilaktyki antyalkoholowej.
- Miejscowi radni wybrali ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu i Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wśród tych pierwszych znaleźli się: Małgorzata Drzeniek, Jan Duda, Magdalena Jambor, Barbara Jucha, Jan Zaczyk, Felicja Duda i Aniela Staniczek, Henryk Gatnar oraz Anna Guzy. W Sądzie Okręgowym ławnikami zostali Marek Cieślik oraz Jan Gomolec.
- Rada Gminy przyjęła Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obejmuje on: działalność profilaktyczno-edukacyjno-informacyjną, dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych w szkołach, realizację programów profilaktycznych, upowszechnianie materiałów informacyjnych, wspieranie zajęć organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury świetlice wiejskie oraz kursy i programy profilaktyczne dla rodziców. Gmina ocenia, że działań profilaktycznych różnego typu wymaga w gminie około 700 osób. Osób uzależnionych jest 93 (2 proc. ogółu mieszkańców).
Rudnik
- Do 1,071 mln zł wzrośnie pożyczka, jaką zaciągnie gmina Rudnik w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na kompleksową modernizację źródeł ciepła i przegród zewnętrznych w obiektach użyteczności publicznej. Roboty już ruszyły. Dotyczą: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szonowicach, Rudniku i Grzegorzowicach, budynku Urzędu Gminy, sali gimnastycznej, przedszkola i trzech mieszkań w Grzegorzowicach, Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy oraz ośrodków zdrowia w Rudniku i Łubowicach.