Bliżej Europy
Dni Comeniusa w G5, które trwały od 8 do 14 listopada, obchodzone były bardzo uroczyście. Każda klasa przygotowała gazetkę na temat krajów Unii Europejskiej, a specjalna komisja składająca się z członków Samorządu Uczniowskiego przyznawała punkty za najciekawszą i najstaranniej wykonaną.
Klub Europejski, działający w szkole pod opieką M. Pordzik, przygotował wystawę ogólnoszkolną dotyczącą współpracy zagranicznej Gimnazjum nr 5 i realizacji projektu „Tożsamość” Socrates - Comenius. Członkowie tego klubu przygotowali także prelekcję dla klas pierwszych, w której przedstawili dotychczasowe działania uczniów w ramach realizacji projektu.W auli gimnazjum przeprowadzony został Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i Realizacji Programu Socrates - Comenius. Dwanaście klas reprezentowanych przez dwoje uczniów z każdej zmierzyło się z osiemnastoma pytaniami testowymi. Pierwsze miejsce zajęła klasa III b z liczbą 42 punktów na 44 możliwych do uzyskania. W tym samym dniu grupa uczniów Szkolnego Zespołu Teatralnego pod kierunkiem M. Chmielarz zaprezentowała zebranym w auli gimnazjalistom przedstawienie pt. „Socrates Comenius - bliżej Europy”. Aplauz widowni był najlepszym dowodem uznania dla pracy i zdolności artystycznych młodych aktorów.
W ramach obchodów DNI COMENIUSA odbył się także konkurs „Co wiem o krajach europejskich?”, który miał na celu przybliżenie uczniom najważniejszych wiadomości oraz ciekawostek związanych z krajami Europy. Jego organizatorami byli G.i D.Malinowscy. Na dwa tygodnie przed nim wybrani uczniowie z poszczególnych klas wzięli udział w losowaniu kraju europejskiego, który cała klasa w wyznaczonym dniu miała reprezentować. Mieli oni do wykonania makietę lub plakat związany z tym krajem, gazetkę ścienną, wkładkę do albumu pt. „Wybrane kraje europejskie” oraz powinni byli przygotować ciekawostki dotyczące wylosowanego kraju, a także informacje o wybitnej postaci z nim związanej. Ponadto cała klasa miała symbolizować wylosowany kraj w dowolny, przez siebie wybrany sposób. W wyniku konkursu komisja przyznała I miejsce kl. IId za wspaniały model Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego, trzy albumy o Francji, przebranie za Napoleona i Moneta, znajomość kuchni francuskiej i zaprezentowanie wielu ciekawostek związanych z tym krajem. II miejsce przypadło kl. IIId za oryginalny taniec „Flamenco”, byka, który był jego nieodzownym elementem, znajomość kuchni hiszpańskiej, przebranie grupy tanecznej i ogromną gazetkę. Pomysłowość uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu i komisji, która przyznając poszczególne miejsca wręczyła uczniom certyfikaty zwalniające ich z odpowiedzi ustnych w określonych terminach. Każda klasa mogła także utrwalić swój wizerunek na zdjęciu.
Kolejnym pomysłem realizowanym podczas obchodów DNI COMENIUSA była wystawa dotycząca krajów Unii Europejskiej. Zaprezentowali ją w pracowni geograficznej uczniowie szkolnego Koła Europejsko - Ekologicznego, prowadzonego przez R.Szramek. Z kolei nauczyciele informatyki czuwali nad korespondencją e-mailową, którą uczniowie przesyłali zagranicznym szkołom partnerskim.
Większość lekcji w tych dniach związana była tematycznie z krajami Unii Europejskiej, nawet na sali gimnastycznej odbył się konkurs „Euro - Sport”, którego celem była popularyzacja europejskich osiągnięć w dziedzinie sportu i wykazanie się znajomością największych sportowców Europy.
(e)