Młodzi o dziedzictwie
„Wkład regionu opawsko-raciborskiego do wspólnego skarbca europejskiego” - pod takim hasłem, 25 listopada, odbył się w Opawie Międzynarodowy Konkurs Wiedzy.
W zmaganiach wzięło udział sześćdziesięciu uczniów czeskich i polskich ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, z Raciborza i Opawy. Mieli m.in. za zadanie: oznaczyć na mapie nazwy miast i rzek polsko-czeskiego pogranicza, przyporządkować historycznie zabytki do konkretnego miasta oraz je opisać, podpisać obrazki przedstawiające rośliny i ptaki, na podstawie tekstu źródłowego odgadnąć kim był dany opawianin lub raciborzanin oraz czym się wsławił a także uzupełnić brakujące postacie w drzewie genealogicznym Piastów i Przemyślidów, książąt raciborskich i opawskich.Autorką pytań była Šárka Bělastova - nauczyciel z Zakladni Školů w Opawie - Kylešovicach, która wraz z Norbertem Miką napisała podręcznik pt. „Wspólne raciborsko-opawskie dziedzictwo. Společne ratibořsko-opavske dědictví”, którego drugie, kolorowe wydanie niedawno zeszło z maszyn drukarskich.
Wśród uczniów polskich I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu (Dorota Baraniecka, Kamil Mika, Joanna Maryszczak), którą przygotowały: Iwona Dziki, Sylwia Labocha i Aleksandra Fleger. Drugie miejsce zajęła drużyna z SP-18 im. Książąt Raciborskich, zaś trzecie drużyna z G- 4 przy ul. Słowackiego.
Wśród uczniów czeskich najlepsza była ekipa Zakladni Školy Edvarda Beneše (Tereza Slaninová, Pavel Kupka, Lukáš Koutný), po nich ZŠ Opawa - Kylešovice oraz ZŠ Masarykova.
Konkurs poprzedzony został inscenizacją teatralną w wykonaniu uczniów czeskich, poświęconą władcom opawskim w średniowieczu. Młodzi aktorzy ubrani byli w średniowieczne stroje. Uroczyście wniesiono herb Opawy i Raciborza. Patronat nad konkursem sprawował magistrat w Opawie.
(w)