Numer: 18 (628)
Data wydania: 27.04.04
* Od 17 do 18 kwiernia powiat raciborski i miasto Racibórz prezentowały się na targach Region’2004 w Ostrawie. To największa impreza wystawiennicza, podczas której prezentowane są regiony z terenu Województwa Śląskiego i Okręgu Morawsko-Śląskiego. Raciborszczyzna obecna była na stoisku Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Zaprezentowana została oferta turystyczna. W programie targów był też „Dzień Polski”. W tym dniu prezentowały się zespoły artystyczne z Polski, a polskie firmy proponowały degustację wyrobów wędliniarskich, mleczarskich i cukierniczych. Targi te były organizowane już po raz drugi.
W wyniku auditów certyfikujących Mieszko S.A. uzyskało certyfikat systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000 oraz certyfikat systemu zarządzania bezpieczeństwem produkcji żywności wg normy DS 3027E (Systemu HACCP) dla zakładu w Raciborzu oraz w Warszawie.
W drodze przetargowej prezydent Raciborza zamierza sprzedać niezabudowaną działkę przy ul. Kopernika (powierzchnia 0,034 ha). W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową o niskiej intensywności oraz zabudowę wielorodzinną. Na sprzedaż wyraziła zgodę Rada Miasta.
Na terenie roszarni w Nędzy, dawniej również Rafako Eko, ma być uruchomiona fabryka cukierków. Inwestorem będzie Andrzej Gajdziński, były akcjonariusz i twórca sukcesów Mieszka. Szczegóły są dopiero uzgadniane. Wójt Nędzy Franciszek Marcol zapowiedział pomoc, w tym, jeśli wpłynie odpowiedni wniosek, udzielenie ulg lub zwolnień w podatkach lokalnych należnych miejscowemu samorządowi.
Władze województwa śląskiego spotkały się z misją gospodarczą firm budowlanych z rejonu Magdeburga. Pobyt na Śląsku stanowił część ich wizyty studialnej, która została zorganizowana w ramach programu realizowanego przez niemiecki Związek Nadzoru Technicznego (TŰV). Uczestniczący w nim poznali warunki inwestowania w Polsce. Władze województwa przekonywały przedsiębiorców do inwestowania w regionie. Niemcy zapoznali się z potencjałem gospodarczym i perspektywami rozwoju regionu. Szczególnie interesowała ich budowa infrastruktury oraz organizacja przetargów po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.