Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (636) Data wydania: 22.06.04

Las wyjęty spod pił

Blisko 160 ha odnowionego lasu na pożarzysku z 1992 r. najprawdopodobniej nie pójdzie pod piły. Kopalnia Piasku „Kotlarnia” chciała tu wydobywać żwir, bo potrzeba go przy budowie autostrad, a co dla niej najważniejsze, schodzi na pniu.
Wszystko na to wskazuje, że z planów kopalni nic nie wyjdzie. Pracę może w niej stracić około trzysta osób, bo eksploatowane złoża w tych okolicach już się kończą. Kopalnia upatrzyła sobie 156 ha na pograniczu województw śląskiego i opolskiego niedaleko Solarni, gdzie zalega około 50 mln ton poszukiwanego na rynku żwiru. Wojewoda śląski udzielił jej koncesji na rozpoznanie złoża (134 ha tego terenu leży w województwie śląskim), ale od niej jednak daleko do eksploracji. Nadchodzące zaś z różnych stron głosy sprzeciwu odniosą najprawdopodobniej ten skutek, że na tej koncesji się zakończy.
 

Wydobywanie żwiru byłoby możliwe, gdyby Minister Środowiska zgodził się na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych, a Rada Gminy w Kuźni Raciborskiej ujęła kopalnię w planie zagospodarowania przestrzennego. Na razie burmistrz Kuźni i wójt sąsiedniej Bierawy złożyli wniosek o przekwalifikowanie gruntów, zaś kuźniańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i aktualizacji studium jego uwarunkowań i kierunków.
 

Przeciwko kopalni zaprotestowały ostro Lasy Państwowe. Okręgowa Dyrekcja w Katowicach przygotowała negatywnę opinię do wojewody, który ją podzielił i również sprzeciwił się w wystąpieniu do ministra. Od dawna mówi się, że w czaszy przyszłego zbiornika „Racibórz” powinna być prowadzona intensywna eksplotacja żwiru, który tam zalega. Nie można więc tworzyć kopalni na miejscu lasu odbudowanego kosztem 90 mln zł, w tym ze środków pomocowych, na pożarzysku z 1992 r. - mówi nadleśniczy Zenon Pietras z Rud Raciborskich. Ten las, składający się głównie z sosny, modrzewia i brzozy, spełnia już swoje funkcje. Chroni glebę, produkuje tlen, poprawia warunki wodne. Zregenerowało się w nim runo leśne. Za kilkadziesiąt lat zostanie uzupełniony drzewostanem liściastym, głównie dębem i bukiem.
 

Inne argumenty Lasów Państwowych to transport. Przewiezienie 50 mln ton żwiru do Kotlarni, to - jak obliczyli leśnicy - 700 tys. kursów po 5 km. Nietrudno domyślić się, co to oznacza dla lasu. Wyliczę tylko najważniejsze kwestie: wzrost zagrożenia pożarowego, pogorszenie warunków do wegetacji pozostałych drzewostanów, przepłoszenie zwierzyny i szkodliwe emisje. Sama kopalnia, która podczas wydobycia utworzy ogromny lej depresyjny, zaburzy stosunki wodne dla całego okolicznego lasu - dodaje nadleśniczy. W sąsiednim województwie opolskim kopalnia miała zrekultywować 950-hektarowe wyrobisko. Do dziś tego nie zrobiła.
 

Gmina, której działania formalnie umożliwiły kopalni rozpoczęcie starań o eksploatację żwiru, postawiła jeden warunek. Nie może się to negatywnie odbić na środowisku, a teren musi być zrekultywowany. Gdyby tak się stało, zapełnione wodą wyrobisko można by przeznaczyć na ośrodek rekreacyjny. Dla samorządu ważne byłyby również wpływy z opłaty eksploatacyjnej.

(waw)