Filatelistyczna gratka
Cała seria liczy siedemnaście znaczków. Wartość każdego to 1,25 złotego. Mają format 31,25 x 39,5 mm i nakład po 650 tys. sztuk. Drukowane są na papierze fluorescencyjnym w technice offsetowej.
Do obiegu znaczki zostały wprowadzone 14 sierpnia. Sprzedawane są w arkuszach po 20 egzemplarzy. Emisja znaczków z tej serii rozpoczęła się 15 sierpnia 1993 r. Do ich ząbkowania, co ciekawe, po raz pierwszy zastosowano tzw. perforację ochronną, czyli z owalnym otworem o szerokości 3 ząbków w jednej z linii perforacyjnych.
Autorem projektu znaczka z cudownym obrazem z Rud jest Maciej Jędrysik. Poczta Polska wydrukowała także okolicznościową kartkę pocztową oraz przygotowała specjalną pieczęć. Datownik okolicznościowy dla Rud stosowany jest w Urzędzie Pocztowym Gliwice 1.
Cudowny obraz Matki Boskiej Pokornej z Rud, wedle lokalnej tradycji, pochodzi z 1228 roku. Badania historyków sztuki dowiodły jednak, że został namalowany na desce w XV wieku. Od stuleci pielgrzymują do niego wierni. Dziś, po koronacji w 2000 r. koronami święconymi przez Ojca Świętego Jana Pawła, znajduje się w kaplicy mariackiej pocysterskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach. Kościół ten jest Diecezjalnym Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej diecezji gliwickiej.
(waw)