W skrócie - powiat raciborski
„To nasza młodość, czyli rzecz o Piwnicy pod Baranami” - to tytuł spektaklu, jaki 26 listopada o godz. 17.00 zostanie premierowo wystawiony w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha. Wystąpi Grupa Teatralna „Irrealis” oraz Zespół Wokalny „Miraż”. 28 listopada o godz. 17.00 spektakl będzie można obejrzeć w tworkowskim Centrum Kultury.
Nikłym zainteresowaniem raciborza cieszyły się w Raciborzu wybory uzupełniające do Senatu. Frekwencja wyborcza wyniosła 2.52 proc. Na 47 537 uprawnionych do głosowania swój głos na kandydatów oddało więc 1199 raciborzan. Wygrała Maria Pańczyk - Pozdziej z Platformy Obywatelskiej zdobywając 278 głosów. Kolejno najwięcej głosów uzyskali: Czesław Sobierajski (192), Roman Kurzbauer z Raciborza (161), Paweł Porwoł (154), Kazimierz Mikołajec (138), Klemens Ścierski (132), Wacław Czerkawski (75), Stanisław Kijewski (27) i Krzysztof Kluczniok (19). Według nieoficjalnych wyników z całego okręgu wygrał Klemens Ścierski z UW.
Rozpoczęła się budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Cegielnianej w Raciborzu. Roboty prowadzone będą w dwóch etapach przy całkowitym zajęciu jezdni. Etap I - obejmuje odcinek od ul. Kozielskiej do wjazdu do szpitala. Etap II - obejmuje odcinek od wjazdu do szpitala do ul. Głubczyckiej. W roku bieżącym rozpoczęta zostanie realizacja etapu I. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud sp. z o.o.. W związku z zajęciem jezdni, w czasie trwania budowy zapewniony zostanie niezbędny dojazd do posesji dla samochodów pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz mieszkańców. Zakończenie wszystkich prac związanych z budową kanalizacji planuje się do końca czerwca 2005 r.
Podatek od posiadania psów ma wynieść w przyszłym roku w Raciborzu 42 zł. 50-proc. zniżka przysługuje emerytom i rencistom prowadzącym gospodarstwo domowe.
„Złota jesień w Powiecie Märkischer” - to tytuł wystawy zdjęć nadesłanych na trzecią (jesienną) część tematyczną cyklu konkursowo-wystawienniczego pod nazwą „Zdjęcia, które łączą”. Najlepszą pracę wybiorą odwiedzający wystawę mieszkańcy powiatu raciborskiego. Zdjęcia autorstwa mieszkańców Powiatu Märkischer można oglądać do 30 listopada w budynku Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6. Czteroczęściowy cykl konkursowo-wystawienniczy pn. „Zdjęcia, które łączą” organizują wspólnie Powiat Raciborski i partnerski Powiat Märkischer. W przedsięwzięciu udział biorą mieszkańcy obu powiatów, fotografujący swoją małą ojczyznę podczas zmieniających się pór roku. W przedostatniej, jesiennej części konkursu hasło przewodnie brzmiało „Powiat Raciborski i Powiat Märkischer w złotej szacie”. Tak jak wcześniej, konkurs zorganizowano zarówno w powiecie raciborskim, jak i w Powiecie Märkischer. 20 najlepszych zdjęć z powiatu raciborskiego mieszkańcy Märkischer mogą już oglądać w tamtejszym Starostwie Powiatowym. W tym roku zorganizowany zostanie jeszcze jeden konkurs pod hasłem „Dziadek Mróz gościem w powiecie raciborskim”. Celem akcji jest tworzenie i wzmacnianie więzi pomiędzy mieszkańcami powiatów partnerskich. Zdjęcia mają z jednej strony pokazać piękno ziemi raciborskiej, a z drugiej odzwierciedlić urok i charakter danej pory roku. Wśród licznych nagród rzeczowych, nagrodą główną w konkursie „Zdjęcia, które łączą” jest tygodniowa wycieczka dla dwóch osób do partnerskiego powiatu Märkischer.
20 listopada odbyły się uroczyste obchody 15-lecia Chóru im. Josepha von Eichendorffa w Raciborzu-Studziennej. W miejscowym kościele odprawiono uroczystą mszę świętą. Główne uroczystości odbyły się w Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zorganizowała, 18 listopada, seminarium bibliotekarzy polskich i czeskich na temat „Usługi bibliotek skierowane do osób niepełnosprawnych” w ramach projektu „Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie”.
Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma 20 tys. zł na remont dachu hali sportowej przy ul. Łąkowej.
Na niezwykle interesującą wystawę pt. „Pszczelarstwo na Śląsku” zaprasza od 19 listopada raciborskie Muzeum. Ekspozycja przygotowana została w głównym gmachu przy ul. Gimnazjalnej.
25 listopada o godz. 10.00 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu organizuje w swojej auli konferencję teoretyczno-metodyczną pt. „Interdyscyplinarne uzasadnienie prewencji chorób nowotworowych w środowisku szkolnym”. Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta, Śląska Liga Walki z Rakiem oraz Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Osoby posiadające dowody osobiste wydane w latach od 1973 do 1980 są obowiązane do dokonania wymiany tych dokumentów do 31 grudnia tego roku. Do wniosku o wydanie nowego dokumenty należy dołączyć: dwie aktualne wyraźne fotografie ukazujące głowę w lewym półprofilu z widocznym lewym uchem; dowód uiszczenia opłaty 30 zł; do wglądu akt urodzenia oraz akt małżeństwa; dotychczasowy dowód osobisty oraz do wglądu ważny paszport polski. Formalności związane ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego przez osoby niepełnosprawne i obłożnie chore będą rozpatrywane indywidualnie.
25 listopada o godz. 10.00 na deskach sceny RCK przy ul. Chopina rozpocznie się V Bajtel Gala zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych. W tym roku widowisko będzie utrzymane w konwencji roku obrzędowego na Śląsku - jego czterech pór. Wystąpi 327 wykonawców. Widzowie będą mogli obejrzeć obrzędy praktykowane na ziemi raciborskiej i rybnickiej związane ze zmieniającymi się porami roku, jak np. szkubanie pierza. Spektakl, trwający blisko trzy godziny, zakończy wigilia i raciborskie kolędy (udało się je odnaleźć nauczycielkom z ZSS). Będzie można skosztować tradycyjnej moczki. Jak co roku choreografem przedstawienia jest Aleksandra Orłowska i jej córka Ewa. Oprawą muzyczną zajęła się Iwona Pardon-Chojecka.