Był, jest i będzie
Jubileusz 40-lecia istnienia świętował Dom Kultury w Krzanowicach. Impreza, która odbyła się 14 listopada, połączona była z obchodami 55. rocznicy działalności Chóru „Cecylia”.
Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne ze Świetlic Opiekuńczo-Terapeutycznych z Krzanowic i Wojnowic, mażoretki z Bojanowa, a dzieci z DK w Borucinie wystąpiły z inscenizacją teatralną. Z recitalem wystąpił Chór „Cecylia” i solistka Agnieszka Błońska oraz zespół wokalny „Miraż”. Jubileusz był także okazją do wspomnień na temat tego co „było, jest i będzie”, które na scenie przeprowadzili Kornelia Pawliczek-Błońska, dyrygent Chóru „Cecylia” oraz Marian Wasiczek, dyrektor DK w Krzanowicach. Trochę o historii chóru. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał on swoją nazwę i opiekunów. Jako „Ogniwo” działał pod patronatem krzanowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy przeszedł pod opiekę tamtejszego Zarządu Gminnej Spół-dzielni Samopomocy Chłopskiej, zmienił nazwę na „Zespół Wokalno-Instrumentalny im. St. Moniuszki”. W 1993 r. powrócił do nazwy „Cecylia”, nadanej na początku zeszłego stulecia chórowi kościelnemu. Na swoim koncie formacja ma też wiele występów podczas licznych imprez nie tylko w Polsce, lecz także w Czechach i Niemczech. W repertuarze chóru są pieśni w języku polskim, czeskim, niemieckim oraz łacińskim. Obecnie średnia wieku chórzystów wynosi 39 lat. Najstarszy z nich liczy sobie 74 lata, najmłodszy - 12 lat.
Dom Kultury zbudowali w tzw. czynie społecznym mieszkańcy Krzanowic. Odbywały się tu kursy gotowania, szycia, pokazy mody czy medyczne wykłady. Funkcjonowały kluby elektroniczne, młodego rolnika, kółka fotograficzne, tea-tralne, plastyczne czy Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Gościł ówczesne gwiazdy polskiej muzyki, m.in. Eleni, Tercet Egzotyczny, Universe czy Urszulę Sipińską. Obecnie, pod egidą DK działa Chór „Cecylia”, biblioteka, kółka zainteresowań i Świetlica Wychowawczo-Terapeutyczna.
Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy z podziękowaniami za pracę na rzecz kultury. Otrzymali je: Mariola Kandziora, Wioletta Cieśla, Majka Mleczko-Kandziora, Anna Musioł, Maria Gocha, Marcin Riemel, Ewa Puchałła, Henryk Puchałła, Dariusz Puchałła i Kornelia Pawliczek-Błońska. Przyznane zostały także Odznaki Honorowe Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Śląskiego w Katowicach. Złotą odznakę otrzymała Kornelia Pawliczek-Błońska, srebrną - Gertruda Jureczka, Maria Pietrzak, Gerard Nieborowski, brązową - Regina Nowak, Agnieszka Błońska, Marcin Obruśnik, Aleksander Miczajka i Artur Gorywoda. Odznaczenia wręczali Piotr Libera, Paweł Kowol, współ-pracujący z Chórem „Cecylia” oraz Manferd Abrahamczyk, burmistrz Krzanowic.
(Adk)