Kapliczka na Rogolu
Polski krajobraz słynie z kapliczek. Na Rogolu, przysiółku wsi Nędza, od niedawna stoi kaplica świętego Huberta - patrona leśników i myśliwych.
Dotychczas na ziemi raciborskiej nie było miejsca kultu św. Huberta. Tymczasem znaczną część powiatu zajmują lasy. Pomysł jej wybudowania zrodził się spontanicznie, kiedy wespół z wójtem Franciszkiem Marcolem, miejscowym leśniczym Alfredem Polaczkiem oraz znawczynią kapliczek i krzyży przydrożny Małgorzatą Kozielską rozmawialiśmy, jak upiększyć mały skrawek naszej wsi w przysiółku Rogol. Uznaliśmy, że trzeba uświęcić to miejsce, podziękować Opatrzności Bożej za istniejące lasy i uchronienie tych w Nędzy od pożaru w 1992 r. oraz prosić o wstawiennictwo na dalsze lata. A że w tym roku przypada 80. rocznica istnienia Lasów Państwowych w Polsce, więc nie mieliśmy już wątpliwości, że postawimy kapliczkę św. Huberta - mówi ks. Joachim Miksa, proboszcz parafii w Nędzy. Prace rozpoczęły się w połowie września. Figurę patrona leśników i myśliwych wyrzeźbił artysta Edward Kucharczyk z Rybnika. W dzieło budowy włączyło się wielu mieszkańców i miejscowe firmy: Artur Gawron, Zbigniew Stuka, Bernard Niestrój, Górale z Nędzy i Dzianisza, rodziny Szczęsny i Künzel-Lincner, Krzysztof Linek, Hubert Kontny oraz emerytowani cieśle z Nędzy.
Uroczystego poświęcenia figury w kościele parafialnym dokonano 14 listopada. Potem w uroczystej procesji przewieziono ją na Rogol i wstawiono do kapliczki. Gośćmi parafii i władz gminy byli tego dnia: pochodzący z Rogola ks. inf. prof. dr hab. Helmut Sobeczki, obecnie sekretarz generalny I synodu diecezji opolskiej; wywodzący się również z Nędzy ks. prof. dr hab. Alojzy Marcol; ks. dziekan Gotfryd Fesser oraz ks. Jacek Skorniewski; Kazimierz Szabla - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach; starosta raciborski Henryk Siedlaczek; nadleśniczy Zenon Pietras, sygnaliści rudzccy z Marianem Wystubem i Ryszardem Haiderem na czele a także myśliwi z kół łowieckich „Ponowa” oraz „Odyniec”.
Po uroczystości poświęcenia kaplicy zaproszeni goście mogli zwiedzić znajdującą się w Nędzy, jedną z najnowocześniejszych w Europie szkółkę kontenerową.
(waw)