Kok narzeka na klimat
3 listopada, na forum Komisji Europejskiej został zaprezentowany raport nt. postępów w realizacji celów Strategii Lizbońskiej, przygotowany przez grupę ekspertów pod przewodnictwem byłego premiera Holandii, Wima Koka. Jednym z członków grupy był prof. Dariusz Rosati.
W raporcie stwierdzono, że żaden z krajów członkowskich UE nie realizuje w stu procentach założeń Strategii Lizbońskiej. Sposobem na osiągnięcie głównego celu Strategii, jakim jest wzrost gospodarczy, jest według twórców raportu działanie w kierunku zwiększenia konkurencyjności, która spowoduje wzrost zatrudnienia, a ten z kolei przełoży się na wzrost całej gospodarki. Autorzy raportu sformułowali wiele zaleceń w każdym z głównych obszarów SL.„Klimat dla przedsiębiorczości” to rozdział raportu zawierający uwagi do realizacji Strategii Lizbońskiej w tym zakresie. W analizie stwierdzono jednoznacznie, że „Europa nie jest wystarczająco zorientowana na przedsiębiorców”. Pilnym zadaniem Komisji Europejskiej jest kontynuowanie prac nad jakością uchwalanego prawa w taki sposób, aby wymogi konkurencyjności i zrównoważonego wzrostu były uwzględniane we wszystkich aktach prawnych Wspólnoty. Do 2005 roku powinien zostać zrealizowany postulat wprowadzenia ułatwień w zakładaniu nowych przedsiębiorstw. Założenie firmy powinno pociągać za sobą minimalną liczba biurokratycznych procedur.
Poprawa infrastruktury okołobiznesowej jest kolejnym zaleceniem grupy ekspertów Koka. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma możliwość pozyskiwania kapitału niezbędnego do rozpoczynania i rozwoju działalności gospodarczej. Potrzebne jest rozszerzenie pola współpracy rządów z instytucjami finansowymi, w tym z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Niejednokrotnie źródłem niepowodzeń europejskich firm są postawy społeczne i regulacje prawne piętnujące bankrutujących przedsiębiorców. Tymczasem potrzebne jest bardziej zdroworozsądkowe podejście, według którego legalna upadłość jest pożądanym środkiem kształtowania się struktury gospodarczej.
…polscy przedsiębiorcy również!
W polskim prawie jest coraz więcej przepisów hamujących rozwój przedsiębiorczości. Według raportu opracowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych wciąż pogarszają się warunki prawne prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie dotyczy to coraz bardziej zawiłych i niejednoznacznych przepisów podatkowych. Niestety, przepisy psute są nawet przy okazji dostosowywania naszego prawa do unijnego. Koronnym przykładem jest ustawa o podatku VAT, w której wskazuje się ok. 150 przepisów, które są albo niejasne, albo niekorzystne dla podatników. Podobną opinię wyrażają inwestorzy zagraniczni. Aż 79 proc. menedżerów firm zagranicznych działających w Polsce (w badaniu przeprowadzonym przez firmę IPSOS) uznało, że na wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce najsilniej wpłynęłoby uproszczenie przepisów podatkowych.