Wieści gminne
Od 1 grudnia w każdą środę w godz. 9.00-11.00 w Urzędzie Gminy czynna jest bezpłatna poradnia prawna. Władze gminy postanowiły na razie otworzyć ją na okres próbny, aby zorientować się, jakie będzie zainteresowanie mieszkańców gminy tego typu usługami. Porad udziela prawnik Elżbieta Topór.
10 grudnia w Centrum Kultury w Tworkowie zostało wystawione przedstawienie pt. „Kopciuszek”. W postacie z bajki wcielili się pracownicy GZOKSiT-u oraz młodzież ze świetlicy Centrum Kultury.
20 grudnia o godz. 14.00 Centrum Kultury w Tworkowie organizuje wieczerzę wigilijną dla samotnych. Co roku zapraszanych jest na nią około 100 osób. Przybywają na zaproszenia, które Centrum Kultury wysyła w porozumieniu z miejscowym OPS-em i Caritasem. Podczas spotkania dzieci z przedszkola w Tworkowie przedstawią jasełka. Swoją obecność na wieczerzy zapowiedzieli wójt Leonard Fulneczek i ks. proboszcz Piotr Tkocz.
14 grudnia, rozstrzygnięty zostanie konkurs na dyrektora przedszkola w Chałupkach. Został on zorganizowany w związku z odejściem na emeryturę dotychczasowego dyrektora Henryki Otawy.
Nędza
13 grudnia odbyła się sesja Rady Gminy. Uchwalono budżet na przyszły rok, plan przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyjęto założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe gminy, uchwalono Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz program współpracy na 2005 r. z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, o których mowa w określonej ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Od 1 stycznia zmienia się lokalizacja rewiru policji w Nędzy. Dzielnicowy przyjmować będzie w pokoju nr 2, na parterze w Urzędzie Gminy przy ulicy Sobieskiego 5. Dyżur planowany jest w ponie-działki, w godzinach 15.00-17.00.
Rudnik
Miejscowy OPS już po raz czwarty organizuje wieczerzę wigilijną dla samotnych. Odbędzie się ona 21 grudnia o godz. 10.00 w Domu Spotkań im. Josefa von Eichendorffa w Łubowicach. Spodziewane jest uczestnictwo ok. 90 osób z całej gminy. Zostanie im zapewniony bezpłatny dojazd. Swoją obecność zapowiedzieli już ks. proboszcz Henryk Rzega i wójt Dominik Konieczny. Można będzie spożyć tradycyjne potrawy - rybę i moczkę oraz śląski kołocz, owoce i słodycze. Jasełka przygotował Zespół Szkolno-Przedszkolny z Brzeźnicy, zaś uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Grzegorzowic będą śpiewali kolędy.
Krzanowice
W niedzielę 5 grudnia odbył się w Krzanowicach kiermasz świąteczny. Zorganizowany został przez Zespół Szkół - SP i Gimnazjum. Już od godz. 10.00 na rynku orkiestra grała kolędy, przechadzał się Mikołaj z dwoma aniołkami, które sprzedawały opłatki i zapraszały na popołudniowe atrakcje do Domu Kultury - jasełka w wykonaniu zespołu ze świetlicy terapeutycznej Caritas z Raciborza, występy przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz chóru Cecylia. Podczas kiermaszu sprzedawano ciasteczka i kołocz śląski upieczone przez rodziców, kawę, herbatę z rumem, grzaniec, zapiekanki i kiełbaski. Były stoiska z ozdobami świątecznymi z gipsu, drewna i siana, wykonanymi wcześniej podczas warsztatów przez nauczycieli, rodziców i uczniów pod kierunkiem nauczycielki plastyki Aleksandry Osadnik. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup pomocy naukowych dla szkół.
21 listopada w Domu Kultury w Krzanowicach odbyło się spotkanie w ramach historii lokalnej pt. „Zatrzymane w pamięci - wspomnienia mieszkańców pogranicza śląsko-morawskiego nt. ewakuacji w 1945-46 r.”. Przedstawienie miało charakter montażu słownego - wspomnienia czytały na scenie uczennice gimnazjum.
28 listopada odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borucinie kiermasz bożonarodzeniowy. Przygotowania do niego trwały przez cały miesiąc. Do pracy przy świątecznych ozdobach zostali zaangażowani rodzice uczniów, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy ZSP. Chętnie dołączali się również uczniowie. Popołudniowe spotkania miały formę warsztatów prowadzonych przez instruktora Mariolę Kandziorę, dyrektora placówki. Sylwia Śliwka zrobiła 40 wieńców adwentowych z siana. Wykonano też kartki świąteczne, stroiki na stoły, choinki z szyszek, dekoracje do okien i na drzwi. Na dzień kiermaszu upieczono kołocz w piekarni państwa Machurów. Grupa rodziców upiekła pierniczki i ciasta na szkolny poczęstunek w kawiarence. Na szkolnych korytarzach ustawiono świąteczne kramiki. Uczniowie przedstawili program artystyczny. Frekwencja dopisała zarówno ze strony mieszkańców, jak i gości spoza Borucina.