Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51 (661) Data wydania: 14.12.04

Dobrobyt demoralizuje

Jeden z głównych bloków tematycznych Strategii Lizbońskiej poświęcony jest zagadnieniom spójności społecznej, czyli kształtowaniu nowych rozwiązań państwa aktywnego społecznie. W SL uznano, że konieczna jest radykalna zmiana europejskiego modelu społecznego, który będzie odpowiadał na współ-czesne wyzwania ekonomiczne, procesy globalizacji oraz starzenia się społeczeństwa Europy.
Bez energicznych działań w tym zakresie, w 2050 roku w Europie liczba pracujących w państwach europejskich będzie równa liczbie żyjących z ich pracy! A tego nie wytrzyma żadna gospodarka świata.
   
Z omawianych do tej pory blasków i cieni realizacji SL w jej różnych obszarach wyłania się obraz szans, ale i wielu niewykorzystanych możliwości i zaniedbań. Jednak dokonania państw Unii Europejskiej w obszarze społecznym (w stosunku do ambitnych planów) trudno określić inaczej niż... klęską! Dlaczego? Przypomnijmy, że kiedy powstawała SL, europejska gospodarka rozkwitała. Trwał internetowy, hurraoptymistyczny boom wielkich nadziei na niesłychany i zyskowny rozwój wszelkiego rodzaju „dotcomów” i innych wirtualnych przedsiębiorstw działających jak swoiste perpetuum mobile”. Niestety, „internetowa bańka” pękła, a niezreformowane, stare przemysły pozostały. Mimo początkowych, dobrych zwiastunów (np. 2 mln nowych miejsc pracy w latach 2000-2002) europejskie gospodarki nie tworzą dziś wielu nowych miejsc pracy, a jeszcze mniej tych - zakładanych w Strategii - „lepszych jakościowo” , które miała stwarzać rozwijająca się dynamicznie gospodarka oparta na wiedzy. Przyczyniło się do tego zahamowanie wzrostu gospodarczego, a do tego z kolei wiele zaniechań działań, które SL wyraźnie postulowała. Najważniejsze z nich to niemrawe bądź w ogóle nie zaczęte reformy rynku pracy, brak wyraźnych korekt systemów ubezpieczeń społecznych, reform przepisów emerytalnych. Utknęły one w ślepych uliczkach bądź zostały spowolnione, najczęściej przez roszczeniowe postawy przywykłych do dobrobytu społeczeństw państw europejskiej „15” i kunktatorstwo ich rządów. Boją się one powiedzieć wyborcom, że trwająca wiele lat socjalno-ekonomiczna „prosperity” chyli się ku końcowi i bez stanowczych samoograniczeń, niestety czasem bolesnych, tak dalej po prostu się nie da.
   
O paradoksie, nam biednym społeczeństwom Polski, Czech, Estonii i innych krajów „10”, które w maju wstąpiły do UE, może być łatwiej zbudować nowoczesne, oszczędne i adekwatne do współ-czesnych wyzwań systemy ubezpieczeń społecznych oraz elastyczne rynki pracy. Wprawdzie tęsknimy za bogactwem Zachodu, a wiele grup społecznych żyje wręcz na granicy wytrzymałości, ale jeszcze nie obrośliśmy rozleniwiającą warstwą tłuszczyku powstałego przez lata dobrobytu. A to przy naszej pracowitości i głodzie gospodarczego sukcesu, wspartych wytrwałością i determinacją może dać korzystne i szybkie efekty.