Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (667) Data wydania: 25.01.05

Nie tylko o jedzeniu

„Filozofia jedzenia Salvadora Dali” - pod takim hasłem 15 stycznia w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się interdyscyplinarne spotkanie, zorganizowane przez Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne „ASK”.
Impreza stanowiła kontynuację rozpoczętych w zeszłym roku obchodów setnej rocznicy urodzin artysty. Rozgrywała się w niemal każdym pomieszczeniu RCK przy aktywnym udziale ponad setki widzów, którzy mniej lub bardziej świadomie dali się wciągnąć w grę przygotowaną przez organizatorów. Inspiracją tego przedsięwzięcia było życie i twórczość Salvadora Dali, najbardziej kontrowersyjnego wśród surrealistów, dla jednych obrazoburczego dziwaka, dla innych - geniusza. Wszystko to działo się w klimacie z pogranicza jawy i snu nawiązującego do świata postrzeganego i kreowanego przez Dalego.

Na widzów od samego początku czekały niespodzianki. Gdy otwarto drzwi sali widowiskowej publiczność została zaprowadzona na scenę. Tam, za opuszczoną kurtyną przedstawiona została etiuda teatralna, inspirowana obrazem „Marzenie senne”, połączona z projekcją fragmentu filmu Dalego „Pies Andaluzyjski”, zrealizowanego wspólnie z Louisem Bunuelem i autobiografii „Moje sekretne życie”. Kolejnymi etapami wędrówki po świecie fantastycznych wizji były m.in. garderoby, w których publiczność, podzielona na dziesięć kilkunastoosobowych grup zastawała odrealnione sceny: postać prostytutki, wieszającej na sznurku liście kapusty, niczym pranie, chłopaka, krojącego nożem kostkę mydła, czy prawie nagą dziewczynę, smarującą ciało oliwką. Porozstawiane były też instalacje, oparte na charakterystycznych motywach twórczości Dalego, takich jak zegary czy szuflady. Zwiedzających prześladowała dziewczyna z bagietką-kapeluszem na głowie, powtarzająca w kółko zdanie w języku hiszpańskim. Wszystko odbywało się w mroku, rozświetlanym jedynie blaskiem świec, co potęgowało wrażenie niesamowitości.

Wreszcie widzowie zostali zaprowadzeni do sali kameralnej, gdzie odbyła się kolejna część spotkania. Tym razem była to dyskusja na temat tytułowej filozofii jedzenia, prowadzona przez Mateusza Iwulskiego, pomysłodawcę imprezy. W rolę ekspertów wcielili się dr Dariusz Chojecki, wykładowca PWSZ, Kazimierz Frączek, malarz oraz Leszek Szczasny, politolog i filozof. Z ich strony zaczęły padać kontrowersyjne, podobnie jak osoba artysty, stwierdzenia, nawet takie, że ta rozmowa w ogóle była bez sensu. Włączyła się w nią też publiczność. Okazało się, że była to jedna z wielu tego wieczora artystycznych prowokacji, przygotowanych przez organizatorów. Przez cały czas wszyscy, obecni na sali, częstowani byli różnego rodzaju kulinarnymi specjałami, od pączków, przez pizzę, po tradycyjne hiszpańskie i katalońskie potrawy, a nawet owoce morza. Odbyła się też prezentacja strojów Beaty Jaremek, inspirowanych twórczością artysty oraz eksperymentalny seans medytacji z mandarynką, pomysłu Klaudyny Malinowskiej, autorki również większości etiud teatralnych. W imprezie występowali członkowie teatrów „Tetraedr” i „Tartak”. W jej przygotowaniach uczestniczyli wszyscy członkowie „ASK”.
 Dali był łamiącym stereotypy geniuszem. Jego osoba i sztuka są dla nas źródłem inspiracji. Choć w jego twórczości jedzenie jest bardzo ważnym elementem, to sam temat dyskusji był pretekstem do poruszenia także innych kwestii np: społecznych czy kulturalnych - powiedział Piotr Dominiak, prezes „ASK”.

W maju stowarzyszenie planuje zorganizować kolejną, zaskakującą imprezę, związaną z Salvadorem Dalim. W przyszłości zamierza realizować projekty inspirowane także innymi, równie kontrowersyjnymi i ciekawymi twórcami.

(Adk)