Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (670) Data wydania: 15.02.05

Oj, szkubały to pierze, szkubały...

Aż trzydzieści pań z Tworkowa wzięło się za wspólne szkubanie pierza. Dotąd ten śląski zwyczaj był praktykowany w prywatnych domach. Teraz tworkowianki spotkały się w salce katechetycznej.
Szkubanie pierza to stary śląski zwyczaj spędzania czasu w trakcie długich, zimowych wieczorów. Panny, mężatki i inne kobiety ze wsi zbierają się w jednej chacie i szkubią pierze do poduszek i pierzyn. Ma to być wyprawa dla przyszłej panny młodej. Szkubanie trwa 2-3 tygodnie, za każdym razem po kilka godzin, podczas których uczestniczki żartują, śpiewają i opowiadają sobie różne ciekawostki.
 
Szkubanie zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Tworkowa, któremu przewodniczy Krystyna Lamczyk. Koło to kilka razy w roku daje dowód pielęgnowania miejscowych tradycji, organizując m.in. prezentacje śląskiego jadła.
 
Do szkubania bierze się pierze z gęsi, podszkubywanych z reguły trzy-cztery razy w roku. Podczas spotkania mężatki i panny komentują to, co aktualnie dzieje się we wsi, kto był chory i zmarł, a kto wyzdrowiał, kto się „wydoł”, komu się urodziło dziecko, kto będzie miał wesele, kto z kim chodzi do kościoła i jak się ubiera. Mowa też o gotowaniu i wychowaniu dzieci. Nie brakuje polskich, czeskich i niemieckich pieśni, np. „Te tworkowskie dziołchy”, „Katerzina” czy „Hej tam pod lasem”. W przerwie jest kawa i tradycyjny „kołocz”, zaś po szkubaniu jest kolacja.
 
Dawniej przy pierzu można było spotkać więcej młodych panien. Dziś zwyczaj pielęgnują głównie starsze panie, wspominając, jak to kiedyś szły na szkubanie już po śniadaniu, zostając w chacie sąsiadki aż do wieczora. Nieraz wpadali przebierańcy i psotnicy, przez co pierze „fiurgało” aż do sufitu. Do gospodyń tworkowskich zawitały w tym roku przedszkolaki, które zabrały pierze do przedszkola, by „sobie poszkubać”.
 
Impreza zakończyła się w tłusty czwartek.

(waw), fot. GZOKSiT Tworków