Jak dbać o zdrowie
Promocja zdrowego stylu życia i zachowań prozdrowotnych, edukacja w zakresie profilaktyki oraz właściwego postępowania w przypadku zachorowań będą celami nowo utworzonej Raciborskiej Akademii Zdrowia.
To wspólna inicjatywa aptek św. Mikołaja oraz św. Kosmy i Damiana. Spotkania Raciborskiej Akademii Zdrowia mają się odbywać raz na dwa miesiące. Zapraszani na nie będą lekarze i farmaceuci. Lekarze będą przekazywać wiedzę o chorobach, sposobach zapobiegania im i leczenia, natomiast farmaceuci informacje o lekach, ich składzie i działaniu. Spotkaniom będą towarzyszyły ekspozycje leków. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 lutego w DK „Strzecha”, w kameralnej atmosferze, przy stolikach z kawą i owocową herbatką. Przybyli na nie mieszkańcy zainteresowani tematem na czasie: „Grypa, przeziębienia, kaszel, katar i bóle gardła”. Krótkie prelekcje wygłosili lekarze Marta Szwedka-Labus, pediatra, Łukasz Labus, pracownik naukowy ŚAM oraz Hanna Mączyńska, farmaceutka z Wodzisławia Śl. Odpowiadali następnie na pytania uczestników spotkania. Informowali jakie zagrożenia niosą zaniedbania w leczeniu tak pozornie błahych dolegliwości przeziębieniowych, które zwykle wielu ludzi stara się „przechodzić”, jakie mogą wystąpić powikłania, jak postępować w przypadku zachorowania i jak się leczyć.
Kolejne spotkania poświęcone będą tematom, które najbardziej interesują społeczeństwo, a ponadto niektóre z nich wiążą się z porami roku. Wiosną - alergiom, na początku lata - dolegliwościom dermatologicznym, następnie chorobom układu krążenia, nadciśnieniu, cukrzycy, osteoporozie i innym, sugerowanym przez słuchaczy. Odpowiemy na pytania, skąd biorą się ceny leków i czy można leczyć taniej. Poinformujemy o tańszych odpowiednikach leków, mających takie samo działanie. Wielu bowiem ludzi nie realizuje w ogóle recept, bo są dla nich za drogie. Może uda się temu zaradzić. Czasem wystarczy zapytać o to farmaceutę - mówi Piotr Klima, właściciel apteki św. Mikołaja.
W przyszłości planowane są również w ramach Raciborskiej Akademii Zdrowia konferencje na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym, np. jesienią na temat „Zdrowie ucznia w szkole”. Ewa Halewska