Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (677) Data wydania: 05.04.05

Ocalić cuda natury

Bohaterem kolejnego spotkania w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej był 22 marca znany przyrodnik Jan Duda. Poświęcił je omówieniu okazów, które wymagają ochrony.
Gość TMZR pokazywał na slajdach okazy, które przepadły bezpowrotnie często wskutek przypadkowych działań człowieka. Wspomniał jak w zeszłym roku, w Markowicach wycięto „żywą i porządną” dwustuletnią lipę. Wskazał najstarszą i najgrubszą czereśnię w Polsce, której obcięto gałęzie i zapoczątkowano jej śmierć. Opowiedział też o wierzbie kruchej na Dębiczu, wyciętej bo rzucała cień na pobliski dom i o najstarszym drzewie w Raciborzu, usuniętym przez urzędników po powodzi – kasztanowcu białym. Mówił również o klonie polnym na trasie Tworków – Krzyżanowice i grzybie włóknouszku włóknistym, który pojawił się na grobli w Łężczoku. Prezentował klon Schwedlera (okolice kościoła „okrąglaka”) o czerwonych liściach, który samorzutnie rozsiał się na Śląsku i jest traktowany jako „śląski dar dla kultury przyrody całego świata”. Można było też dowiedzieć się, że nigdzie w kraju nie ma tak starego graba o obwodzie 4 metrów jak rosnący na terenie Kuźni Raciborskiej.

Przyrodnik zauważył, że trwa moda na odmładzanie drzew. Zastanawia się jednak czy to pielęgnacja czy dewastacja. Nigdy bowiem nie był za tym by wycinać wszystko naraz, a np. co drugie drzewo. Jan Duda stwierdził, że wycinki drzew tłumaczy się ich kondycją, a przecież martwe mogą jeszcze postać i 30 lat. Te osobliwości przyrody zasługują na to. Ponadto służą np. ptactwu, owadom niekiedy lepiej niż żywe

Na Raciborszczyźnie zachowały się drzewa pamiętające przejazd króla Jana III Sobieskiego czy poety Josepha von Eichendorffa. Zachowali je dla nas przodkowie i my też powinniśmy zadbać o przyrodniczą spuściznę dla następnych pokoleń – uważa J. Duda. Rozmawiał już z przewodniczącymi stosownych komisji w mieście i powiecie. Są przychylni, zapoznają się z problemem. Jan Duda zgadza się, że należy edukować i uczulać na ochronę przyrody zwłaszcza młodych, ale proponuje też konkretne rozwiązania, jak np. zabezpieczanie brył korzeniowych drzew poprzez wykładanie przy nich krążków czy płyt perforowanych.

(ma.w)