W skrócie - powiat raciborski
Józef Jadczyszyn, wieloletni naczelnik raciborskiego Urzędu Skarbowego przeszedł na emeryturę. Minister Finansów wyznaczył od 1 kwietnia jako osobę pełniącą obowiązki naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu Barbarę Głód z Rybnika, poprzednio zatrudnioną w Drugim Śląskim US w Bielsku-Białej.
Delegaci Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego o. Racibórz: dr Adam Szecówka oraz dr Ludmiła Nowacka zostali wybrani do centralnych władz PTP. A. Szecówka wszedł w skład zarządu głównego, zaś L. Nowacka została członkinią komisji rewizyjnej.
Średnie wynagrodzenie urzędnika raciborskiego magistratu w 2004 r. wyniosło 2050 zł – podał prezydent w sprawozdaniu z wykonania ubiegłorocznego budżetu. W ratuszu są 142 etaty. Średnia nie obejmuje pensji prezydenta i jego dwóch zastępców.
Śmierć papieża spowodowała duże zainteresowanie Polaków publikacjami związanymi z Janem Pawłem II. W księgarniach, oferujących zarówno jego biografie, albumy jak i jego prozę i poezję, panuje duży ruch. Hitem jest „Pamięć i tożsamość”. „Nasi klienci potrafią wybrać pozycje najbardziej wartościowe. Wiedzą, czego szukają. Nie kupują na oślep” – powiedziała nam Maria Frączek z „Oficyny”, która specjalizuje się w wydawnictwach religijnych.
Ciepła aura sprzyja dłuższemu przesiadywaniu na świeżym powietrzu. Straż miejska przypomina, że obowiązuje uchwała o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nie jest to pusty przepis. W minionym roku do sądu trafiło 47 wniosków o ukaranie osób łamiących zakaz. 45 osób musiało zapłacić mandat karny. W toku kontroli 40 sklepów ujawniono cztery przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim. Dla jednego z handlowców zakończyło się utratą zezwolenia na sprzedaż napojów wyskokowych.
Aldona Krupa – prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” została komisarzem ds. tańców polskich okręgu śląskiego polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).
Tegoroczna długotrwała i ostra zima „biła” po kieszeni drogowców. W Powiatowym Zarządzie Dróg w Raciborzu obliczono, że do połowy marca, kiedy sytuacja była najgorsza, zużyto 1050 ton soli drogowej i 1700 ton piasku o łącznej wartości 394 tys. zł. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym.
26 kwietnia, po blisko dwumiesięcznej przerwie, odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Głównym punktem programu będzie dyskusja nad materiałem dotyczącym stanu oświaty ponadgimnazjalnej w powiecie.
27 kwietnia na swej kolejnej sesji zbiorą się radni miejscy. Głównym tematem będzie omówienie sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu i głosowanie nad udzieleniem prezydentowi absolutorium. Radni omówią także projekty planów zagospodarowania przestrzennego dla Ostroga i Brzezia.
28 kwietnia w Gimnazjum nr 4 odbędą się drzwi otwarte – Festiwal Nauki. W programie: pokaz multimedialny dotyczący szkoły, doświadczenia chemiczne, fizyczne, biologiczne, prezentacje z geografii i ekologii, zajęcia z przedsiębiorczości oraz pokazy taneczne. Początek o godz. 8.30. Szkoła zaprasza rodziców uczniów oraz tych, którzy chcieliby tu kontynuować naukę po szkole podstawowej
28 kwietnia o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 4 odbędzie się spotkanie prezydenta miasta z mieszkańcami obrębu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Na spotkaniach omówione zostaną również propozycje planowanych inwestycji w Śródmieściu.
„Śląsk – kraina wielu kultur” – to tytuł festiwalu, który organizuje Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” na raciborskim zamku (współfinansowanie zapewniła Unia Europejska). Oprócz gospodarzy (grup tańca ludowego i nowoczesnego, mażoretek i par turniejowych) obejrzeć będziemy mogli zespoły: „Uniwersytet Bliskiego Wschodu” (Cypr), „Radhost”, „Bolatice”, grupę baletową szkoły artystycznej w Krawarzu, mażoretki „Krokodyl” (Czechy) oraz „Zygzak” z Wojnowic i „Łężczok” z Zawady Książęcej. Szczegóły na plakatach.