Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (680) Data wydania: 26.04.05

Urok w prostocie

W Muzeum przy ul. Gimnazjalnej można obejrzeć nową wystawę pt. „Śląska sztuka ludowa”.
Jak zwykle, przed uroczystym otwarciem wystawy 15 kwietnia, miłośnicy muzyki znaleźli coś dla siebie. Dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz zaprosiła znakomitych artystów – Zofię Antes (fortepian), Adama Mokrusa (skrzypce), Krzysztofa Batoga (altówka) i Joannę Majcherczyk (wiolonczela), którzy zagrali kwartety fortepianowe Mozarta i Brahmsa.

Eksponaty, które można zobaczyć na wystawie, pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum. Przedstawiają sztukę ludową XIX-wiecznego Śląska. Mimo, że jest ona prosta, a nawet naiwna, bo tworzona na potrzeby wsi przez samouków, ludzi prostych, ma w sobie wiele uroku. Obraca się w swojskich klimatach.

Malarstwo ludowe na płótnie i szkle przedstawia Boga, Matkę Bożą i postaci świętych. Obrazuje też legendy, jak na przykład rolnik znalazł w czasie orki na polu obraz – na tym miejscu powstał wielki ośrodek pątniczy związany z kultem Matki Boskiej Gidelskiej. Ciekawostką jest obraz Chrystusa Bolesnego, zwanego raciborskim, namalowany przez Franciszka Gajdę. Obejrzeć można także obrazki na lustrze i na szkle, przywożone z północnych Moraw. Ewidentnie można wywnioskować, że na XIX-wiecznej wsi królowała tematyka sakralna. Nikt nie malował niczego innego. Stopniowo proste obrazki wypierały oleodruki popularyzowane przez księży, ponieważ postaci, które przedstawiały, bardziej odpowiadały rzeczywistości. Niektóre mają bardzo ciekawą historię. Jeden z cennych pod względem historycznym obrazów ocalał z domu przy ul. Mariańskiej, który był przeznaczony do rozbiórki.

Rzeźba śląska jest dość prosta w formie, ale pięknie polichromowana. Są też meble i drobne elementy wyposażenia wnętrz – półki do zawieszania malowanych talerzy, zegary ludowe. Wszystko to jest bogato zdobione motywami kwiatowymi. W gablotach umieszczono formy piernikarskie. Zobaczyć można kołowrotki, kapliczki szafkowe, wieszane na słupach i drzewach. Wystawa jest rozmaita i kolorowa. Z pewnością warta obejrzenia – mówi Julita Ćwikła, komisarz wystawy, etnograf tutejszego Muzeum.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca.

E.H.