Dzieje kościoła farnego
„Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu” to pierwsze w ciągu 800 lat kompleksowe opracowanie zagadnień związanych z jej historią.
Wydanie pozycji związane jest z przypadającymi na ten rok obchodami 800-lecia kościoła farnego. Główne uroczystości odbędą się w tym miesiącu. W minioną niedzielę parafianie i goście mogli po raz pierwszy zapoznać się z książką poświęconą świątyni WNMP i całej parafii.
Autorami przygotowywanej przez ponad rok pracy są: Jan Cieślak, Paweł Newerla, Janusz Nowak i Grzegorz Wawoczny. Tematyka jest obszerna; obejmuje historię z lat 1205-1945; ćwierćwiecze ks. Jana Hajdy; wspomnienie ks. Stefana Pieczki oraz współczesne życie parafii a także kult św. Marcelego, patrona Raciborza oraz świątobliwej Ofki Piastówny. Mowa także o szkolnictwie i cmentarzach, dominikanach i kościele Św. Jakuba oraz skarbach kościoła farnego. Całość uzupełniają wykazy proboszczów i księży a także członków bractw i grup parafialnych.
Poza częścią tekstową sporo miejsca zajmują zdjęcia. Dla byłych i obecnych parafian ciekawostką będą reportaże z czasów ks. Hajdy i ks. Pieczki. Udokumentowano ostatnie wydarzenia, m.in. przeniesienie krzyża do nowego szpitala czy raciborskie pożegnanie Jana Pawła II. Nie brakuje zdjęć archiwalnych sprzed 1945 r. Całość uzupełnia albumik pokazujący parafię w obiektywie raciborskiego artysty fotografika Bolesława Stachowa.
Całość liczy aż 320 stron. Jest to praca popularna, przystępna dla każdego, kto z parafią miejską był lub w jakikolwiek sposób jest związany. To także znakomity materiał dla tych, którzy interesują się historią Raciborza. Treść uwzględnia najnowsze ustalenia historyków – mówi Paweł Newerla. Przed 1945 r. ukazało się kilka prac poświęconych parafii WNMP, ale żadna nie ujmowała wszystkich zagadnień w sposób tak kompleksowy. Tym niemniej stały się bazą źródłową dla współczesnych historyków. Mowa tu m.in. o opracowaniach byłego proboszcza ks. Hermana Schafera czy ks. Augustyna Weltzla.
Przedmowę do wydania skreślił ks. abp Alfons Nossol, ordynariusz opolski, a słowo wstępne ks. proboszcz Ginter Kurowski.
Pierwsze egzemplarze trafiły już do sprzedaży w parafii. Wkrótce pojawi się w księgarniach.
(red)