„Piętnastka” i my - co z tego mamy
1 maja 2004 roku - ta data niewątpliwie na długo zostanie w sercu każdego Polaka. Tego dnia Polska została przyjęta do Unii Europejskiej. Jednocześnie otrzymała szansę, by mieć wpływ na współtworzenie nowej ,,lepszej Europy”. Nasuwa się jednak pytanie, co dało nam Polakom usilne zabieganie o przystąpienie do ,,piętnastki”? Jakie są korzystne zmiany dla Polski po wejściu do UE?
ZMNIEJSZENIE BEZROBOCIAPrzystąpienie Polski do UE pociąga za sobą zmiany zarówno w zakresie polityki społecznej, jak i gospodarce. Zmiany te zauważyli wszyscy Polacy - także i wodzisławianie. Już od 1 maja 2004 r. przed Polakami zniknęło wiele barier utrudniających podejmowanie zatrudnienia w państwach członkowskich. Swoje rynki pracy otworzyły dla Polaków Wielka Brytania i Irlandia, znosząc prawie wszystkie ograniczenia. Według sprawozdania Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim poziom bezrobocia w 2004 roku (w naszym mieście) wyniósł 9840 osób. Po wejściu do UE, poziom ten uległ znacznemu zmniejszeniu. Z pewnością duży wpływ na taki stan rzeczy miał wzrost inwestycji w gospodarce, dynamika eksportu i możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych. Wielu mieszkańców Wodzisławia wyruszyło do państw UE w poszukiwaniu pracy. Jako obywatele rozszerzonej wspólnoty, mogli wyjechać na podstawie ważnego dokumentu tożsamości bez konieczności uzyskiwania wizy, czy zezwolenia na pobyt i poszukiwać tam legalnego zatrudnienia, od którego w dodatku naliczana będzie emerytura, a w razie nagłego wypadku – ludzie ci będą mogli liczyć na opiekę zdrowotną, nie wymagającą wykupu dodatkowych ubezpieczeń.
BEZ GRANIC
Jedną z większych zalet Unii Europejskiej z mojego punktu widzenia, czyli zwykłego obywatela, jest możliwość swobodnego podróżowania do krajów wspólnoty europejskiej. Zlikwidowano przejścia graniczne, co daje oszczędność czasu i nerwów. Zniknęły też niedogodności wizowe, które obowiązywały przy wyjazdach powyżej 3 miesięcy do większości europejskich państw.
A USTRÓJ?
Ustrój w Polsce również uległ zmianie (choć może jeszcze zbyt wyraźnie tego nie widać). Nastąpiło ustabilizowanie prawa państwowego. Związek z UE pozwolił na wzmocnienie demokracji. Wiedzę możemy czerpać z doświadczeń innych krajów i, co ważne, oni zawsze wyciągną do nas pomocną dłoń.
WSZYSTKO ZALEżY OD NAS
Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jakie korzyści mamy z wejścia do Unii Europejskiej. Ważne jest to, że ma ona jeszcze wiele propozycji, które Polska może wykorzystać. Jedno jest pewne, każdemu Polakowi powinno zależeć na tym, by żyło nam się lepiej. Integracja z UE jest dla nas szansą, aby ten cel zrealizować. To właśnie ona otwiera nam drzwi do lepszego jutra, zjednoczonej Europy. Unia może stanowić zagrożenia, ale tylko w przypadku jeśli nie wykorzystamy odpowiednio szansy, którą dostaniemy.
CO DLA MŁODYCH POLAKÓW?
Wejście do UE otworzyło przed uczniami i studentami nowe perspektywy. Pojawiła się szansa na naukę za granicą. Uczniów z Polski obowiązują te same stypendia, zapomogi oraz opłaty za naukę co pozostałych uczniów ze Zjednoczonej Europy. Dzięki wejściu Polski do ,,piętnastki” będę mogła studiować z polską maturą, lecz najważniejsze jest to, że będę traktowana na tych samych zasadach co młodzież z krajów należących do UE- potwierdziła uczennica z Gimnazjum nr 2. Właśnie ta szkoła zaangażowana jest w realizację projektu europejskiego SOKRATES. Ma on na celu rozwój nauczania języków obcych i pogłębiania znajomości obyczajów krajów Unii Europejskiej.
POKAŻEMY PRAWDZIWĄ TWARZ
Kolejną zaletą wstąpienia Polski do Unii jest postęp w kształtowaniu polskiego wizerunku. Zwiększyła się pozycja naszego kraju na arenie międzynarodowej. Udowodniliśmy całej Europie, że anegdoty o Polsce nie muszą być prawdziwe, możemy pokazać się z dobrej strony.
NO I OCZYWIŚCIE FUNDUSZE...
To jedna z największych korzyści dla naszego kraju, którą zauważyłam. Napływ zagranicznego kapitału - jest to zarówno kapitał z funduszów strukturalnych jak i gospodarczych - przyczynił się do unowocześnienia bardzo wielu dziedzin gospodarki, co wpłynęło lub wpłynie na rozwój naszego miasta. Uzyskaliśmy dostęp do programów pomocniczych UE.
Hanna Korniluk (na zdjęciu)
kl. III h G 2Wodzisław Śl.
opiekun: Ewa Łazarczyk