Rowerowy piknik
Powiat raciborski awansował do czołówki regionalnej jeśli chodzi o liczbę wyścigów w ciągu roku. Większe ośrodki jak np. Gliwice nie decydują się już na takie imprezy.
W III edycji memoriału wystartowało łącznie 193 uczestników. Była to młodzież z roczników 1983 – 98 (najmłodszym uczestnikiem był siedmioletni wrocławianin Wojtek Kaźnicki). Zawodników z licencjami kolarskimi rywalizowało 152, resztę stanowili tzw. niestowarzyszeni. Do raciborskich Ocic przyjechały kluby z Polski południowej i regionu częstochowskiego oraz z Wielunia. Zagranicę reprezentowali Czesi z Frydka Mistka, Opawy, Ostrawy i Hranic. Młodzież kolarska z licencjami startowała w wyścigach według kategorii wiekowych, na trasie o długościach: młodzik - 19 km; junior młodszy - 33,6; junior - 44,8; orlik - 53,2. Na trasie memoriałowego kryterium zameldowało się 27 kobiet, w tym: 14 młodziczek, 7 juniorek młodszych i 6 kobiet w kat. elita - seniorka. W tej elicie perłami polskiego kolarstwa były zdobywczynie medali mistrzostw Polski i reprezentantki Polski na mistrzostwach Europy w kolarstwie przełajowym Magdalena i Marlena Pyrgies – podkreślał dyrektor wyścigu Józef Pierzga. Jego syn, który także zaczynał od ścigania się po Raciborzu, teraz świetnie sobie radzi we francuskim klubie zawodowym. W kategorii VIP memoriału wystartowała silna reprezentacja z Bolesławia na czele z księdzem Henrykiem Wyciskiem. To już tradycja, że ten duchowny jedzie do Ocic z grupą młodych amatorów kolarstwa.
Najlepszą zawodniczką Ziemi Raciborskiej uznano Agnieszkę Zając, reprezentantkę UKS „Siódemka”, która zajęła w kategorii młodziczka II miejsce i otrzymała puchar prezesa UKS-u Andrzeja Skurka. Najlepszym kolarzem ziemi raciborskiej wybrano Łukasza Strzedułę z Cyklo Klubu „Ziemia Raciborska”. W kategorii orlik do lat 23 zajął on 3 miejsce. Honorowym gościem III edycji memoriału kolarskiego była Klara Gade, siostra księdza Bernarda, proboszcza z Ocic, którego wspominają tutejsi sportowcy. Przed rozpoczęciem wyścigu złożyli oni wiązankę kwiatów i zapalili znicze na mogile księdza, propagatora turystyki i sportu rowerowego.
Wyniki amatorów
W kat. rocznika 1988 wygrał Radomir Liszewski z SMS Racibórz przed Rolandem Skupnikiem z raciborskiego G3 i Sebastianem Nogą z ZSB w Raciborzu; w kat. 1989 – 91 Damian Winiarczyk, też z SMS przed Michałem Mikołajcem i Michałem Wanatem – obaj z G3; w kat. 1992 – 93 zwyciężył Damian Pawlaczyk ze szkoły w Rydułtowach, trzeci był Igor Ardeli z SP 1, a za nim Piotr Obruśnik z Bolesławia; w kat. 1994 – 95 pierwszy dojechał Adam Buchalik z Orzesza, trzecie miejsce zajął Tomasz Bedrunka z Bolesławia; wśród żaków – amatorów, w pierwszej trójce nie było zawodników z naszego powiatu; wśród dziewcząt, w kat. 1989 – 91 wygrała Gabriela Pielczyk z Czernicy, przed Joanną Kurcoń z Rydułtów i Moniką Staniczek z Bolesławia; w kat. 1994 – 95 zwyciężyła Emilia Strzeduła z Pawłowa; wśród pań – vipów pierwszą sklasyfikowano Krystynę Obruśnik z Bolesławia, trzecia była Maria Bartosz, też z tej miejscowości.
Jechali licencjonowani
W kat. młodzik Krzysztof Michna z „Siódemki” był ósmy, a Szymon Strzeduła 12; w kat. junior młodszy Tomasz Strzeduła z „Ziemi…” zajął 12 miejsce, a 16, 17 i 18 kolejno: Arkadiusz Kołek, Łukasz Piela i Martin Herzog, Kamil Stein zajął 47 lokatę; w kat. junior Piotr Malucha dojechał ósmy, tuż za nim Marcin Szymiczek.
Organizatorzy dziękują:
Radzie Miasta Racibórz; Starostwu Powiatowemu w Raciborzu; raciborskim: Powiatowemu Zarządowi Dróg, Przedsiębiorstwu Robót Drogowych, Przedsiębiorstwu Komunalnemu; stacji paliw „Bugsam”; producentowi odzieży damskiej firmie „Damlux” z Samborowic; hurtowni napojów „Gaga”; sklepowi rowerowemu państwa Bogumiły i Wojciecha Muzyków; producentowi mebli na wymiar „Eska”; firmie zegarmistrzowsko – złotniczej „Tik – tak”; Towarzystwu Społeczno - Kulturalnemu Niemców Województwa Śląskiego, a szczególnie Joachimowi Strzedulle; firmie „Auto – części i auto – gaz” z raciborskiego Ostroga; ZOZ „Solidarność” w SGL „Carbon” Polska S. A. i jej przewodniczącemu Bernardowi Świerczkowi; sklepowi rowerowemu Ferrari Italia; hurtowni odzieżowej „Samuraj”; firmie „Admar – części samochodowe”; firmie informatycznej „Enter Comp”; Fabryce Mebli „Rameta” i firmie „Mała architektura” z Pawłowa.
(opr. ma.w)