Terapia za miliony
Od jesieni Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii raciborskiego szpitala uruchomi cztery supe nowoczesne stanowiska z najnowszym sprzętem do ratowania ludzkiego życia.
Dotychczas chorych, który wymagali intensywnego nadzoru z powodu grożącej im śmierci, m.in. z powodu niewydolności oddechowej, przewożono do Rybnika, Wodzisławia czy Rydułtów. W starym szpitalu przy ul. Bema na stanowiska do intensywnej terapii nie było miejsca. Znalazło się w nowym obiekcie przy ul. Gamowskiej. Koszt zakupu czterech w pełni wyposażonych stanowisk i piątego rezerwowego łóżka, to 3,5 mln zł. Pieniądze wydano na sprzęt do monitorowania EKG, pomiaru ciśnienia tętniczego (krwawego i bezkrwawego) krwi, pulsoksymetrii, kapnografii, czy ośrodkowego ciśnienia żylnego. Przy każdym łóżku znajduje się respirator, pompy infuzyjne, źródło tlenu, powietrza i próżnia. To najnowocześniejsza aparatura dostępna na rynku – mówi Wojciech Krzyżek, dyrektor szpitala.Na potrzeby intensywnej terapii zatrudniono sześciu nowych lekarzy. Cały zespół oddziału liczy teraz czternastu medyków, którym szefuje ordynator Grzegorz Frydrych. Na supernowoczesne stanowiska trafiać będą pacjenci z ciężkimi urazami wielonarządowymi wymagający wysokospecjalistycznego sprzętu, m.in. po ciężkich operacjach oraz chorzy wymagający sztucznej wentylacji.
Na oddziale odbyła się już wizytacja prof. Anny Herman-Dyaczyńskiej, wojewódzkiego konsultanta – mówi Marek Labus, pełnomocnik dyrektora ds. kontraktowania. Teraz wymagana jest rejestracja w Urzędzie Wojewódzkim, następnie wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o rozpisanie konkursu na świadczenie usług. Mamy nadzieję, że już jesienią będziemy mogli przyjmować chorych – kończy dyrektor Krzyżek.
(waw)