W skrócie - powiat raciborski
Racibórz
- Sześć godzin trwała ostatnia przedwakacyjna sesja Rady Miasta. W lipcu rajcy nie odbędą comiesięcznego posiedzenia. Czerwcowe upłynęło pod znakiem sprawy dalszych losów Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i pozbawienia stanowiska dyrektor radnej Marii Wiechy. Rozmawiano długo, padło wiele oskarżeń, ale konkretnych efektów dyskusji nie było, przez co niektórzy rajcy nie omieszkali nazwać tego punktu obrad „żenującym widowiskiem”. Dwóch ważnych spraw – planu zagospodarowania przestrzennego dla Ocic oraz programu rozwoju dzielnic nie poruszano, bo prezydent wycofał przygotowane materiały argumentując, że muszą zostać poprawione. Wrócą pod obrady w sierpniu.
- Kolejny raciborski samorządowiec postanowił dowieść, że nie jest osobą, która znajduje się na słynnej liście Wildsteina. Tym razem Stanisław Mika, radny miejski, uzyskał z Instytutu Pamięci Narodowej zaświadczenie, że nie jest tym Stanisławem Miką, który figuruje na liście.
- Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym na stronach Biuletynu Informacji Publicznej powiatu raciborskiego dostępne są już oświadczenia majątkowe za 2004 r.: radnych Rady Powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Raciborzu - kierownictwa urzędu oraz osób wydających decyzje administracyjne. Dokumenty dostępne są w BIP pod internetowym adresem: www.bip.powiatraciborski.pl.
- Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, prezydent Jan Osuchowski nie chce oddać koncernowi Auchan miliona zł, który został wpłacony tytułem wadium przed przetargiem na sprzedaż Kamienioka. Prezydent wyjaśnia, że magistrat szuka kancelarii prawnej, która mogłaby się podjąć prowadzenia sprawy, jeśli Auchan wystąpi o zwrot wadium do sądu. Ponoć ze wstępnego rekonesansu, wbrew temu, co wcześniej twierdził prezydent, szanse gminy nie są wcale takie małe. Auchan bowiem wiedział dokładnie, jaką działkę kupuje. Przypomnijmy, że Francuzi wycofali się na początku z budowy na Kamienisku swojego hipermarketu.
- W ramach programu unijnej pomocy żywnościowej PEAD dla najuboższej ludności, do Raciborza trafiła kolejna transza produktów spożywczych: ryż (3078 kg), makaron (3110 kg) i ser twardy (1555 kg). Ich dystrybucją zajmuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” przy współpracy z OPS-em. W Raciborzu dary trafią do Domu dla Bezdomnych Arka N., Domu Samotnej Matki z Dzieckiem „Maja”, Domu dla Dzieci przy klasztorze Annuntiata (z przeznaczeniem na kolonie dla dzieci niepełnosprawnych), a część będzie rozdawana najuboższym rodzinom z magazynów OPS-u. W przyszłości powiat raciborski otrzyma jeszcze w ramach programu PEAD ser twardy oraz mąkę.
- 30 czerwca dyplomy ukończenia studiów licencjackich otrzymali pierwsi absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Prezydent Jan Osuchowski postanowił uhonorować najlepszych studentów. Trójce z nich wręczył pamiątkowe medale oraz po 500 zł netto. Są to: Monika Taistra, Izabela Sznajder oraz Małgorzata Rzepka. Więcej na ten temat napiszemy za tydzień.
- 1 lipca w Domu Kultury Strzecha odbyła się publiczna dyskusja na temat dokumentu pod nazwą „Ocena oddziaływania na środowisko projektu ochrony przeciwpowodziowej Doliny Rzeki Odry ze szczególnym uwzględnieniem budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze wraz z proponowanymi działaniami zaradczymi minimalizującymi ewentualne dolegliwości towarzyszące wdrożeniu projektu”. Do 7 lipca Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przyjmuje w raciborskim Inspektoracie przy ul. T.G. Sokół pisemne uwagi i wnioski wszystkich zainteresowanych.
- Apteka Św. Mikołaja organizuje wyjazd autokarami na 40. Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych, która odbędzie się w patronalne święto Apostolstwa Chorych, 6 lipca na Jasnej Górze. Wyjazd z Raciborza o godz. 7.30, a powrót około godz. 20.00. W programie m.in.: msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka - ordynariusza diecezji częstochowskiej (godz. 10.00), Droga Krzyżowa na Wałach (godz. 13.30), nabożeństwo maryjne połączone z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Cudownego Obrazu i bazylice. Zainteresowane osoby: chorzy, niepełnosprawni, ich bliscy i opiekunowie szczegółowe informacje uzyskają w Aptece Św. Mikołaja u Hanny i Piotra Klimów, tel. 4158938. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w autokarach, o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
- Archiwum Państwowe w Raciborzu informuje osoby zainteresowane dostępem do archiwaliów zakładów pracy i innych, że w związku z przeprowadzką z ul. Opolskiej na ul. Solną od 14 czerwca aż do odwołania będzie nieczynne. Prawdopodobny termin otwarcia nowej siedziby zaplanowano wstępnie na 18 lipca.