Muzeum grodu
Ziemia raciborska wzbogaciła się o kolejną placówkę muzealną. Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. J. von Eichendorffa urządziło w starej szkole łubowickiej kilka ciekawych wystaw stałych. Można je zwiedzać codziennie.
Stara szkoła łubowicka, znajdująca się w pobliżu ruin po pałacu Eichendorffów i cmentarza, gdzie spoczywają członkowie rodziny słynnego poety romantycznego, została gruntownie odnowiona. Znajduje się tu sala wykładowa oraz trzy ekspozycje. Pierwsza, przeniesiona z budynku plebanii, poświęcona jest Josephowi von Eichendorffowi. Zgromadzono tu liczne pamiątki związane z poetą, m.in. bogaty zbiór wydawnictw jego wierszy.
Kolejna ekspozycja poświęcona została historii ziemi raciborskiej. Pokazywane są pamiątki ofiarowane przez sympatyków centrum oraz łubowicką parafię. Możemy więc obejrzeć zabytki sztuki sakralnej, obrazy, elementy wyposażenia mieszkań, stare zdjęcia, książki i pamiątki z okresu I wojny światowej.
Niewątpliwą gratką jest ekspozycja poświęcona dziejom grodu z okresu kultury łużyckiej, który zajmował niegdyś teren obecnych Łubowic. Od dziesiątek lat badania w tym miejscu prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łubowice i pobliskie wzgórze brzeźnickie, gdzie znajdowało się starożytne cmentarzysko, mają ogromne znaczenie naukowe. Tutejszy gród był bowiem największym tego typu obiektem na terenach obecnej Polski. Wystawę zorganizowano we współpracy z prof. Janem Chochorowskim, który od kilku lat kieruje ekspedycjami krakowskich archeologów. Pokazywane są odkopane naczynia i przedmioty użytkowe a także urny ciałopalne.
(waw)