Nowiny kulturalne
Od 22 czerwca w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej można obejrzeć wystawę fotograficzną „Kresy". Prezentowane zdjęcia stanowią dokumentację z wyprawy uczniów I LO w Raciborzu na Ukrainę i do Rumunii pod koniec maja tego roku.
Do 7 lipca można oglądać w galerii „Kopyto", mieszczącej się na pierwszym piętrze budynku RCK przy ul. Chopina 21, fotografie Jarosława Nietrzpiela, rybniczanina, członka Grupy Fotograficznej FLASH. Wystawa nosi tytuł „Wszystko dozwolone". Autor zdjęć tak mówi o swojej pasji: „Zamrażanie istnienia w nieśmiertelny obraz? Oto złudzenie człowieka, że jest panem tej rzeczywistości. Może jest raczej ogrodnikiem zdarzeń, sytuacji, światła, kolorów, przedmiotów, nastrojów... ludzi, a jeśli jest tak, że to co pokazuje, odsłania jakiś głęboki pokład jego istnienia, taki jakiego nie ma śmiałości ujawnić inaczej? Ostatecznie nie do końca wiadomo na co patrzymy...na to co widzimy, czy na to co jest projekcją ludzkiej ciemności... A może po prostu jest tak - dzielimy się miejscem i czasem, gdzie akurat nie było innych, a jeśli byli to tylko przelotem... Zatrzymaliśmy się po to aby... zamrozić istnienie w... pełni świadomi pytania - po co?". Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Artystów i Podróżników „Grupa Rosynant".
W galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 można obejrzeć wystawę nagrodzonych prac plastycznych młodzieży polskiej i czeskiej, która brała udział w konkursie „Od Mieszka i Dobrawy do Homo Europeansis, czyli moja wizja drogi do wspólnej Europy". Odbył się on w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez UE pn. „Czysto, zdrowo i świadomie w zjednoczonej Europie - biblioteka kuźnią świadomości regionalnej i ekologicznej".
15 lipca o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej nastąpi otwarcie wystawy plakatu polskiego ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, zatytułowanej „Czerwone święta".
Od 1 lipca do 15 sierpnia trwać będzie VII Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski. Do biorących w nim udział można dołączyć na dowolnym odcinku trasy. Trasa nr 1 będzie pokonywana 1 i 2 lipca. Przeznaczona jest dla dzieci od 10 do 15 lat i osób starszych. Start będzie miał miejsce na raciborskim Rynku o godz. 10.00. Uczestnicy pojadą przez Markowice, Babice, Rudy, Przerycie, Pilchowice, Kuźnię Nieborowską, Knurów. Powrót do Raciborza przewidziany został na 2 lipca. Trasa nr 2 obejmuje dowolną liczbę etapów na całej trasie i w dowolnych miejscowościach wyznaczonych na plakatach. Zgłoszenia uczestnictwa w rajdzie przyjmowane są w Siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka „Tęcza" przy ul. Ocickiej 4, tel. 4178556 lub u organizatora Mariana Niewiadomskiego, tel. 0603 475 167.