Integracja poprawczaków
Zakład Poprawczy gościł w czerwcu delegację z siostrzanej placówki dla nieletnich w niemieckim Grossefehn.
To kolejna wizyta gości z Jugendhilfezentrum w ramach trwającej już ponad 10 lat współpracy między ośrodkami. Jak zgodnie podkreślają ich dyrektorzy Wolf Onnasch i Stanisław Kubacki, wzajemne kontakty rozwijają się wzorowo i obejmują swym zasięgiem coraz to nowe obszary działalności.
Współpracę zainicjowali były pracownik raciborskiej placówki Kazimierz Bojarski (obecnie nauczyciel w Leinerschule w Grossefehn) oraz Kazimierz Wolny, kierownik internatu. Idea okazała się na tyle trwała, iż w minionym roku obie strony uroczyście świętowały jubileusz 10-lecia wzajemnych kontaktów.
Ośmioosobową delegację ze wschodniej Fryzji tworzyli zastępca dyrektora Leinerschule Wolfgang Friedrich, wychowawczyni Jane Vogt, nauczyciel Kazimierz Bojarski oraz pięciu podopiecznych placówki: Stefan, Steffen, Michael, Kevin i Dennis. Młodzi Niemcy uczestniczyli w zajęciach internatowych, muzycznych (mieli możliwość gry na egzotycznych instrumentach) oraz we wspólnej lekcji języka polskiego, prowadzonej przez Andrzeja Tomczyka. Poznawali rówieśników z Polski i uczyli się podstawowych zwrotów umożliwiających dialog.
Głównym punktem pobytu Niemców w Raciborzu było kolejne, drugie już spotkanie w ramach międzynarodowej grupy roboczej ds. rozwijania współpracy. Grupa ta, powołana przed ponad rokiem, w pracach której ze strony polskiej uczestniczą Jolanta Giera, K. Wolny, Zygmunt Zippel i A. Tomczyk, ze strony niemieckiej zaś Jane Vogt, Wolfgang Friedrich, Kazimierz Bojarski i Ryszard Kasper, opracowała program rozwoju współpracy na najbliższe lata, przewidujący m.in. coraz szerszą wymianę młodzieży i powołanie szkółek językowych.
Już we wrześniu delegacja z Raciborza uda się do Grossefehn, by wziąć m.in. udział w Dniu Europejskim w ramach letniego festynu, który tradycyjnie odbywa się we Fryzji późnym latem.
(e)