Dwujęzyczna podstawówka
Mniejszość niemiecka chce, by w mieście utworzyć podstawówkę z językami wykładowymi niemieckim i polskim. Magistrat dopuszcza realizację pomysłu, ale najwcześniej w przyszłym roku szkolnym.
Prezydent wyklucza utworzenie szkoły dwujęzycznej w Studziennej. Inicjatywę taką zgłosiło działające w tej dzielnicy stowarzyszenie mieszkańców broniące przed likwidacją tamtejszą SP 5. Zdaniem wiceprezydenta Mirosława Szypowskiego, odpowiedzialnego w mieście za sprawy oświaty, szkoła taka może powstać, ale nie na obrzeżach, lecz w centrum. Podtrzymujemy zamiar likwidacji SP 5 w przyszłym roku. Do szkoły dwujęzycznej mogą zechcieć uczęszczać dzieci z odległych rejonów miasta, np. Markowic. Studzienna to dla nich za daleko - tłumaczył wiceprezydent na posesyjnej konferencji prasowej.
Widziałby ją jednak w ramach SP 18 przy ul. Ocickiej. Byłoby to powiązane z możliwością kontynuowania nauki w dwóch językach w Gimnazjum nr 3, jeśli oczywiście klasy dwujęzyczne w tej szkole by powstały - dodał. Zapewnił również, że wcześniej, jak w roku szkolnym 2006/2007 magistrat nie będzie w stanie organizacyjnie przygotować się do utworzenia placówki, m.in. w zakresie pozyskania odpowiedniej kadry, jak i dokonania niezbędnych dokumentacji i zmian w statucie wybranej szkoły.
(waw)